Nemzetközi foci

Klopp tűzoltással kezdhet: mélyrepülés és identitásválság gyötri a Red Bull klubjait

Maja Hitij / Getty Images
Maja Hitij / Getty Images
Új év, új főnök: Jürgen Klopp január elsején munkába áll a Red Bull-futballklubok globális vezetőjeként, és egyből el is kezdheti a rendrakást, ugyanis a bikaistálló tagjainak többsége válságban van – vagy a hazai, vagy a kontinentális színtéren. Attól még messze vagyunk, hogy kifulladónak nevezhessük a Red Bull-projektet, de mintha a gyakran példaként állított klubhálózatot épp a saját koncepciója korlátozná.

Végül nem Jürgen Kloppnak kellett kirúgnia régi harcostársát.

Bár a Borussia Dortmund és a Liverpool egykori trénere elméletileg nem szól bele közvetlenül a Red Bull-klubok szakmai munkájába – globális igazgatóként nem kell mikromenedzselnie –, de alighanem megkérdezték volna, ha valamelyik csapatnál edzőkérdés vetődik fel. Salzburgban ez akut volt: Pepijn „Pep” Lijnders, Klopp liverpooli másodedzője alatt már régóta mozgott kispad, végül „karácsonyi ajándékként” a héten kirúgták, és már utódját is megtalálták a klubhoz ezer szállal kötődő német Thomas Letsch személyében. Lijnders – akit egészen kiváló másodedzőként ismernek – másodszor bukott meg fél éven belül vezetőedzőként (a Salzburg előtt a holland NEC-nél is megtörtént vele ez).

A Salzburg a Red Bull 2005-ös hatalomátvétele óta 14 osztrák bajnoki címet gyűjtött be, tízet ezek közül zsinórban 2013/14 és 2022/23 között. Az elmúlt idényben azonban a kiválóan irányított Sturm Graz lelökte a trónról a Salzburgot, a klub válsága pedig 2024 őszén tovább mélyült.

Az osztrák Bundesligában a csapat a középmezőnybe süllyedt, jelenleg ötödik, tíz pont hátrányban a listavezető Sturmhoz képest.

A Salzburg tartalékcsapatának számító Liefering csak 10. az osztrák másodosztályban. A klubhálózat fő csapata, a német RB Leipzig ugyan jól szerepel a Bundesligában, ám a Vincent Kompanyval feléledő Bayern München és a fonalat meglelt címvédő Bayer Leverkusen árnyékában aligha álmodozhat bajnoki címről, a Bajnokok Ligában pedig pont nélkül áll, és elsőként esett ki. Ha már BL: a Salzburg matematikailag még nem búcsúzott, de mivel 3 pontja van, és a hátralevő meccseit a Real Madriddal és az Atlético Madriddal vívja, sorsa minden bizonnyal szintén megpecsételődött.

Joris Verwijst/BSR Agency / Getty Images Pep Lijnders már bele is bukott a salzburgi bukdácsolásba.

Brazíliában a Red Bull Bragantino a csodával határos módon őrizte meg élvonalbeli tagságát: megnyerte utolsó két mérkőzését, a többi eredmény pedig kedvezően alakult, így végül két ponttal a vonal felett zárt. Az egyetlen vigasz a Red Bull futballvezetőségének, hogy legalább amerikai csapatuk jól szerepelt: a New York Red Bulls nagydöntőbe jutott az MLS-ben (igaz, azt elvesztette), és a rájátszásban megnyerte a városi és klubhálózati derbit a New York City FC ellen. Ha az MLS-t hagyományos európai, körmérkőzés rendszerben bonyolítanák le (azaz kizárólag az alapszakasz számítana), akkor a New York Red Bulls csak a 16. helyen végzett volna; de hát a rájátszás a lényeg.

A futballportfólióját a közelmúltban újabb klubokkal (kisebbségi tulajdonosként Leeds United – Anglia, Omija Ardija – Japán, kisebbségi tulajdonosként Paris FC – Franciaország) bővítő energiaitalgyártó cég

fociprojektjének eddigi legnagyobb krízisét éli át.

Jürgen Klopp kinevezése eleve arra utalt, hogy a legmagasabb szakmai szinten akarnak újítani – Ralf Rangnick távozása óta nincs futballszakmai „agya” a klubhálózatnak –, de a következő hónapokban kiterjedt válságkezelésre lesz szükség. Lehet, hogy a Red Bull-modellel is probléma van?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik