Nemzetközi foci

Mikel Arteta belátta, hogy szélsőséges megoldásra van szükség, de tényleg az új Stoke City lett az Arsenalból?

Michael Regan - UEFA / UEFA via Getty Images
Michael Regan - UEFA / UEFA via Getty Images
Az Arsenal szinte tökéletes szezonokat zárt az elmúlt két évben, mégis mind a kétszer második lett a Manchester City mögött. Mikel Arteta idén tényleg mindent bevet a győzelem érdekében, a kissé szélsőséges megoldásai egyelőre működnek.

Az Arsenal az új Stoke City

– mondta viccesen Dimitar Berbatov, miután egykori csapata, a Manchester United két szögletből kapott góllal 2–0-s vereséget szenvedett az Arsenal vendégeként. A korábbi kiváló bolgár csatár azért vonhatott párhuzamot a két csapat között, mert Mikel Arteta Arsenaljának pontrúgásai újabban hasonló rémületet váltanak ki az ellenfelekből, mint annak idején Tony Pulis Stoke Cityjének bedobásai. Pulis együttese pofonegyszerű focit játszott: a középiskolában gerelyhajítást sportoló Rory Delap szögletrúgással felérő bedobásokra volt képes, ezért minden adandó alkalommal behajította a labdát az ellenfél tizenhatosára. Pulis direkt telerakta a csapatot magas, jól fejelő játékosokkal, csakhogy még kedvezőbb helyzetben legyenek ezeknél a szituációknál. A Premier League csapatait eleinte felkészületlenül érte a Stoke burleszkszerű taktikája, és sokáig nem is tudtak vele mit kezdeni.

Előfordultak olyan szürreális jelenetek, hogy az ellenfél kapusa inkább szögletre rúgta ki a labdát, mintsem egy esetleges pontatlan hosszú passzal bedobást kockáztasson.

A Premier League-hez képest a Stoke meglehetősen alulképzett csapat volt, de mindenki összerezzent, amikor Delap bedobáshoz készülődött az oldalvonal mellett. Pulis játékát idővel természetesen kiismerték, de így is éveken keresztül a Stoke góljainak 40–45 százaléka pontrúgásból esett.

Tíz évvel ezelőtt Berbatov kijelentése talán degradáló lett volna, az utóbbi időben viszont olyan kultúrája lett a pontrúgáselemzésnek, hogy nehéz nem elismerésként értelmezni. Arteta is úgy nyilatkozott, hogy bóknak tekinti a szakértő szavait, és azon dolgoznak, hogy a játék minden elemében a legjobbak legyenek. A pontrúgásokat illetően pedig tényleg az Arsenal a legjobb: a 2023/2024-es szezontól kezdődően a londoniak szerezték a legtöbb gólt (23) pontrúgásból az öt európai topliga csapatai közül. Ebben az idényben is már nyolc ilyen találatnál jár az együttes, amivel természetesen az első helyen áll a Premier League-ben.

Az Arsenal azóta ennyire eredményes rögzített játékhelyzetből, hogy 2021 nyarán Nicolas Jover pontrúgáselemző csatlakozott a klubhoz. Jover korábban a Brentfordnál és a Manchester Citynél dolgozott, majd miután 2021-ben lejárt a szerződése a Citynél, Arteta hívására az Arsenalhoz igazolt.

„Egy jól felismerhető pontrúgás-rutin kialakítása a célom” – idézi Jovert Christoph Biermann a magyar nyelven is megjelent Futballhackerek című könyvében. A pontrúgások – és azon belül is elsősorban a szögletek – elvégzését számos aspektus befolyásolja, de vannak bizonyos alapelvek, amelyekhez Jover ragaszkodik.

Az egyik ilyen, hogy a szögletnek inswingernek, vagyis befelé csavarodónak kell lennie.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik