Nemzetközi foci

60 éves minden idők egyik legjobb csatára, Marco van Basten

SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP
SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP
Október 31-én, csütörtökön ünnepli 60. születésnapját minden idők egyik legjobb csatára, Marco van Basten. Az 1964. október 31-én, Utrechtben született klasszis pályafutását lenyűgöző gólok, nagyszerű sikerek és számos egyéni elismerés kísérte. Úgy jutott fel a csúcsra többször, hogy mindössze 28 éves koráig játszhatott, súlyos bokasérülése miatt nagyon korán be kellett fejeznie.

Hatévesen kezdett egy helyi, utrechti csapatban, az EDO-ban futballozni, egy évvel később az UVV Utrechthez, kilenc évvel később az Elinkwijkbe szerződött. Az Ajax az 1981-1982-es szezonra szerződtette és nem volt még 18 éves, amikor 1982. április 3-án bemutatkozhatott az amszterdamiaknál és Johan Cruyff cseréjeként pályára lépve gólt is szerzett.

STAFF / ANP / AFP 1988-ban az Európa-bajnoki trófeával

Az 1982-83-as szezonban Wim Kieft mögött csak második számú középcsatár volt, de 20 bajnokin így is kilenc gólt szerzett, majd miután az Ajax eladta riválisát, eljött Van Basten ideje.

1983 és 1987 között négy egymást követő szezonban volt a liga gólkirálya, 112 mérkőzésen összesen 118 gólt szerzett. Az 1985–86-os szezonban 26 bajnokin 37-szer volt eredményes, ezzel elnyerte az európai Aranycipőt.

1987-ben a Lokomotiv Leipzig elleni KEK-győzelemkor győztes gólt szerzett, ősszel pedig már Silvio Berlusconi szerződtette az AC Milanhoz.

München fontos város lett életében

Eleinte honfitársával, Ruud Gullittal, majd a következő idénytől Frank Rijkaarddal kiegészülve fantasztikus csapatot alkottak.

Milánói időszakában nyert két BEK-et, három bajnoki aranyat, két olasz gólkirályi címet, három Aranylabdát, háromszor volt az UEFA-nál, egyszer pedig a FIFA-nál az év játékosa.

Sajnos a sérülések nem kerülték el, a legtöbbet a jobb bokájával szenvedett, volt, hogy fél évet is ki kellett hagynia egy műtét után. Az 1992-93-as szezonban újabb műtéten esett át, és csak a müncheni Olimpiai Stadionban rendezett, Olympique Marseille elleni Bajnokok Ligája-döntőre tért vissza. 85 percet játszott, ez volt a búcsúmérkőzése, mert a lába soha többet nem volt játékra kész állapotban.

München sorsdöntő hellyé vált az életében, hiszen az utolsó meccse mellett 1988. június 25-én itt játszotta élete egyik legfontosabb összecsapását, a szovjetek elleni Európa-bajnoki döntőt.

Az pedig, hogy a futballtörténelem egyik legnagyobb gólját bombázta Rinat Daszajev hálójába, vitathatatlan.

A válogatottban összesen 58 mérkőzésen lépett pályára, 24 gólt szerzett.

Ha ezt összerakjuk a profi klubpályafutás 379/283-as statisztikájával, akkor félelmetes adatot kapunk: összesen 437 tétmérkőzésen lépett pályára és 307 gólt szerzett.

Az edzősködés nem jött be annyira

A BBC brit műsorszolgáltatónak adott 2020-as interjújában a sérüléseire reflektálva azt mondta: „Nem érte meg az a sok fájdalom, amit elszenvedtem. A bokám annyi problémát okozott, hogy hatással volt a mindennapi életemre. De akkoriban a futball jelentette az életem.

Most, hogy már többet éltem a futball nélkül, kijelenthetem, az élet ennél többet jelent.

Pályafutása után közel maradt a futballhoz, edzői pályára lépett. 2003-ban az Ajax B csapatánál kezdett edzősködni, majd egy év múlva váratlanul holland kapitánynak nevezték ki. Sikereket azonban nem ért el, a 2006-os világbajnokságon a nyolcaddöntőben, a 2008-as Eb-n a negyeddöntőben esett ki Hollandia.

2008-09-ben az Ajaxot irányította, 2012-14 között a Heereveennél dolgozott, majd az AZ Alkmaar szerződtette. Két és fél hónap után azonban a stresszre hivatkozva lemondott posztjáról, és átadta a munkát John van den Bromnak, aki mögött elvállalta a másodedzői posztot.

„Nagyon nem volt könnyű vezetőedzőként dolgozni. Most a szakmai stábban csak a második ember vagyok, ez sokkal kényelmesebb, mert több szabadságot ad. Szeretek a játékosokkal dolgozni, elemezni a különböző szituációkat. Ez az én világom” – nyilatkozta akkor a Sky Sportsnak.

Egy edzőn mindig óriási a nyomás, nem hiszem, hogy a közeljövőben belevágok ilyen feladatba

– tette hozzá.

2015-ben az Oranje segédedzőjeként tért vissza, de közel egy évvel később a FIFA technikai igazgatója lett, azt a posztot 2018-ban hagyta ott.

2019-ben a Fox Sports tévészakértőjeként került a címlapokra, amikor náci tisztelgéssel fordult Frank Wormuthhoz, a Heracles Almelo akkori német edzőjéhez. Gyorsan bocsánatot kért, ám a tévécsatorna így is egy hétre felfüggesztette. Szakértőként azóta is dolgozik, főleg a holland televíziónál.

A Süddeutsche Zeitungnak adott 2021-es interjújában megjegyezte:

Játékosként a futball minden megpróbáltatás ellenére elégedettséggel töltött el. Az edzői munka nem okozott ilyen érzést.

Olvasói sztorik