2012. február 29-én éjszaka egy dél-görögországi pékségben bomba robbant. Szerencsére a helyiség üres volt, és senki sem sérült meg, de a célpont egyértelműen a tulajdonos, Petrosz Konsztantineasz volt.
Konsztantineasz a kalamatai családi vállalkozás mellett játékvezetőként dolgozott a görög futball élvonalában, amelynek erőszakos világa utol is érte.
A bombát a kemencébe helyezték és a BBC-nek nyilatkozó, most 44 éves egykori bíró azt hiszi, tudja, ki volt a felelős. 2012. január 22-én ő vezette a Xanthi–Olympiakosz bajnokit, amely előtt néhány nappal két férfi meglátogatta.
Ragaszkodtak ahhoz, hogy az Olympiakosznak meg kell nyernie a meccset, és megfenyegettek. De én soha nem voltam része ennek a rendszernek. Nem lehetett megvenni
– mondta.
A rendőrség nyomozást indított, de a robbanás után senkit sem tartóztattak le, így értelemszerűen senkit nem is ítéltek el.
Konsztantineasz a szezon végén visszavonult a játékvezetéstől, később politikai pályára lépett, 2015 és 2019 között a radikális baloldali Sziriza párt parlamenti képviselője volt.
„A robbanás után elkezdtem félteni a családomat. A gyerekeimet rejtekhelyre vittem, soha nem gondoltam volna, hogy ilyen szintre jut majd el.”
Alig tíz évvel később elmondható, hogy a görög futballban nem sok minden változott, a megfélemlítés és az erőszak továbbra is jelen van. Az idén február 1-jén – állítólag a PAOK szurkolói – halálra késeltek egy 19 éves férfit az Arisz stadionja közelében.
Minden korrupt!
Görögország 2004-es Eb-győzelme csupán kivételes fellángolásnak bizonyult, a görög futball a 2000-es évek óta egyre lejjebb süllyedt. A bajnokikon egyre kevesebb a néző, az élvonalbeli átlag 5000 körül van, sokan elfordultak a sportágtól a romló minőség és a pályán kívüli botrányok miatt. Amíg 2003-2004-ben még három klub szerepelt a Bajnokok Ligája csoportkörében – közülük kettő automatikus résztvevőként –, addig jelenleg már csak a görög bajnoknak van erre esélye, már ha két selejtezőt sikerrel megvív.
A francia So Foot futballmagazin megszólaltatta Olivier Kapót, a Birmingham és a Wigan egykori középpályását, aki 2013–2014-ben a görög Levadiakosz színeiben szerepelt, és aki a görög futballt maffiának nevezte.
Minden korrupt. A mérkőzéseket a sportfogadások miatt megvásárolják, ilyen dolgok máshol nem fordulhatnának elő. Az UEFA nem figyel Görögországra. Egyes meccseket a 99. percig játszanak, az elnöknek testőrei vannak – szerinted ez normális?
Kapo azt állította, hogy őt magát arra próbálták rávenni, hogy szándékosan kapjon piros lapot. Amikor megtagadta, megfenyegették a családjával együtt, nem véletlenül döntött úgy, hogy szerződést bont klubjával, hogy mielőbb távozhasson.
Megtorlatlan összeesküvés
Az utolsó nagy ügyre 2015-ben derült fény, amikor Arisztidisz Korreasz ügyész 173 oldalas jelentésében több tucat szereplő tevékenységét részletezte, akiket bűnszervezet kezdeményezésével, abban való részvételével és irányításával, csalással, zsarolási kísérlettel és korrupcióval vádoltak.
Korreasz a görög labdarúgás számos vezető alakja után nyomozott, miközben a görög hírszerzés segítségét igénybe véve telefonlehallgatásokkal gyűjtött bizonyítékokat. Úgy vélte, hogy egy óriási összeesküvést leplezett le, amelyben korrupt játékvezetők akarták befolyásolni az eredményeket.
Ugyanakkor az erőszak folytatódott, a 2014-2015-ös szezont háromszor is felfüggesztették. Egy 46 éves férfi, Kosztasz Kaculisz meghalt, amikor egy harmadosztályú meccsen a szurkolók összecsaptak egymással Krétán, a játékvezetői bizottság alelnökét megtámadták, huligánok rontottak be a pályára a Panathinaikosz és az Olympiakosz közötti derbin.
2018 márciusában Ivan Szavvidisz, a PAOK elnöke pisztollyal lépett a pályára, mert elégedetlen volt a játékvezetővel, aki a hajrában érvénytelenített egy gólt az AEK Athén ellen. A bajnokságot ismét felfüggesztették, a szaloniki csapattól pontokat vontak le.
2018 decemberében Tanasszisz Cilosz játékvezetőt négy csuklyás támadta meg Larissza városában, kirángatták az autójából, és összevissza verték a fejét és a lábát. A bajnokságot ismét felfüggesztették, ezúttal a játékvezetők sztrájkja miatt.
A kormány is fél a beavatkozástól
Közvetlenül a koronavírus-járvány 2020-as kezdete előtt az Olympiakosz azzal vádolta meg a PAOK elnökét, hogy – a szabályokat megsértve – titokban a Xanthi FC-nek is a tulajdonosa. Szavvidisz tagadta, hogy bármiféle szabálytalanságot követett volna el, de a PAOK-tól ismét pontokat vontak le.
8000 szurkoló tiltakozott az utcán, amit a 2016 és 2019 között sportminiszter-helyettesként dolgozó Jorgosz Vassziliadisz úgy értelmezett, hogy ez már túlmutatott a labdarúgáson.
„Egy 10 éve recesszióban lévő országban, ahol a fiatalok munkanélkülisége elérte az 50 százalékot, nem véletlenül robbantak ki erőszakos reakciók. Ráadásul ezek a futballszurkolók körében nyilvánultak meg, ahol adottak a feltételek, és ahol a manipuláció olyan gazdasági szereplőkhöz köthetők, akiket a futball mint termék, és nem mint sport érdekel.
A görög futball rendbetételére tett kísérletek olyannyira elakadtak, hogy a kormány minden lépésnél azt mérlegeli, annak milyen politikai következményei lehetnek. Az igazságszolgáltatás nem működik, a megoldás csak kívülről jöhet.
A görög futball olyan, mint egy hidra
A FIFA és az UEFA egyaránt beavatkoztak, de nem kellő eréllyel és határozottsággal. Amíg 2011-ben egy UEFA-jelentés 41 gyanúsnak vélt bajnoki eredményt részletezett a 2009–2010-es szezonból, és amely időszakot Jorgosz Nikitiadisz, a kormány akkori kulturális miniszterhelyettese a görög labdarúgás legsötétebb korszakaként írt le, addig 10 évvel később a hatóságok által megnevezett 68 gyanúsított közül csupán néhányat ítéltek el. Azokat a magas rangú tisztségviselőket vagy klubtulajdonosokat, akik tagadták a csalás, zsarolás vagy pénzmosás vádját, mind felmentették.
2016-ban az európai szövetség különleges megbízottakat küldött a görög futball megtisztítására, de annak ellenére, hogy Alekszandr Ceferin, az UEFA elnöke és Kirjakosz Micotakisz görög miniszterelnök közös memorandumot írt alá, semmi előrelépés nem történt.
A klubtulajdonosok hatalmát azonban egyelőre képtelenség megtörni. Georgiosz Antonopoulosz, a Teesside Egyetem kriminológia-professzora is ebben látja a legnagyobb problémát.
„Görögországban a sikeres klubelnökké válás nem a futball iránti szeretet vagy törődés eredménye. Ez csak azért fontos, hogy valaki az üzleti és politikai hatalmát és befolyását ezáltal szilárdítsa meg.”
Az egykori játékvezető, Konsztantineasz a görög mitológiából vett példával illusztrálta a helyzetet:
A görög futball olyan, mint egy hidra. Ha a sok feje közül levágsz egyet, újak nőnek helyette.