A Hoffenheimben nevelkedett védő 2017 nyarán 20 millió euróért szerződött a Bayern Münchenhez, amellyel azóta négy bajnoki címet, négy Szuperkupát, két Német Kupát, egy Bajnokok Ligáját és egy klubvilágbajnokságot nyert. Eddig összesen 162 tétmérkőzésen lépett pályára a Bayern színeiben, hat gólt szerzett, a válogatottban 37 meccsen egyszer volt eredményes.
Kulcsember, akit mégis elriasztott a klub, és akiért még csak pénzt sem tud kérni, hiszen lejárt szerződésű játékosként a nyáron ingyen igazolhat a nagy rivális Borussia Dortmundhoz.
De mi történhetett Münchenben, hogy a legjobb és az egyik legtapasztaltabb védő ilyen körülmények között távozik?
Mindennek az oka a bérfeszültség
A Spiegel nagyobb cikkben foglalkozott az üggyel, és arra a következtetésre jutott, hogy mindez valószínűleg Lucas Hernándeznek (és a bérfeszültségnek) is köszönhető.
„Süle a kispadról láthatta, hogy a Bayern mennyire zavartan futballozott vasárnap a Greuther Fürth ellen, amely a szünet előtt meg is szerezte a vezetést. Az 53. perc aztán Lucas Hernández vádlisérülése és cseréje a legjobbkor jött, Süle – Dayot Upamecanóval a bal, Benjamin Pavarddal a jobb oldalon – átvette a védelem irányítását, megharcolt a labdákért, csatlakozott a támadásokhoz, és fontos érdemeket szerzett abban, hogy sikerült fordítani és nyerni” – írta a lap.
De nem az első eset, hogy egy hátvédről lemond a klub, 2019 nyarán Uli Hoeness javasolta (sőt, üzente a médián át) Jérome Boatengnek, hogy hagyja el a klubot, mert szerinte idegen testnek tűnik a csapatban és változásra lenne szüksége. Boateng még egy szezont maradt, nyert bajnokságot, kupát és Bajnokok Ligáját, és csak tavaly szerződött Lyonba.
De David Alabát sem marasztalták, a jelenleg a Real Madridban futballozó osztrák válogatott játékos esete azonban összefügg Süléével.
Ők ketten a tárgyalásaik során jelezték, lényegesen több fizetést szeretnének, erre a klub válasza annyi volt, már így is az átlag felett keresnek. A bérfeszültség azonban kézzel tapintható volt, köszönhetően Lucas Hernándeznek, akiért 2019-ben 80 millió eurót (!) fizetett a Bayern, ezzel a müncheni klub történetének messze a legdrágább szerződtetése lett.
Kell egy vezér!
A 2018-ban világbajnoki címet nyert francia szereplése ugyan nem lett teljes bukás, de igazából sosem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Érthető, hogy Alaba vagy Süle azt érezte, az teljesítménye nem rosszabb, akkor miért alacsonyabb a fizetése. Főleg egy Hernández mögött, akinek erőssége a szerelés, de a pozíciós játékban, meg a támadásépítésben azért komoly hátrányokkal bír.
Most a Bayernnél ismét ott a dilemma, hogy a következő szezonra ki legyen a vezető hátul. Mert a Hernández, Upamecano, Pavard trió jó, de egyikük nem vezértípus, így szükséges találni valakit, aki átlátja a pályát, a meccsszituációt, a játékot.
Nem véletlen, hogy amikor kiderült, Süle távozik, még edzője, Julian Nagelsmann is a megtartása mellett kampányolt, mindhiába.
De ki lehet a megoldás? A Spiegel szerint nehéz kérdés, hiszen az olyan típusú védőből, amilyenre szükség lenne, nem sok van. A hírek szerint az egyik kiszemelt a Chelsea 25 éves, 54-szeres dán válogatott játékosa, Andreas Christensen, a másik a Torino brazil középső védője, a 24 éves Gleison Bremer.
Ami biztos, hogy Süle, akit emberként és profiként is nagyra becsülnek társai, továbbra is élvezni fogja az elmúlt néhány hónapot Münchenben, és játékával megmutatja a vezetőségnek, hogy mit veszítenek a távozásával.