Kanada gyászolja egykori kapitányát, aki nem bírt a magyarokkal

83 éves korában meghalt Tony Waiters, a Blackpool egykori angol válogatott kapusa, aki edzőként Kanadában érte el legnagyobb sikerét: a válogatottat (története során először és mindeddig utoljára) kivezette az 1986-as világbajnokságra.

Az 1937. február elsején született kapus a Bishop Auckland (1957–1958) csapatában kezdett el védeni, egy szezont töltött a Macclesfield Townnál, amikor 1959-ben szerződtette a Blackpool.

Az angol klub színeiben 257 mérkőzésen védett, teljesítményére Sir Alf Ramsey szövetségi kapitány is felfigyelt, és miután kereste Gordon Banks helyettesét, 1964-ben öt mérkőzésen is pályára küldte. Ugyan a bő 40 fős keretben még szerepelt, de az 1966-os világbajnokság 22-es névsorába nem került be.

1970-ben a Burnleybe szerződött, ott fejezte be aktív pályafutásáét 1972-ben.

Edzői karrierje nagy sikerrel indult, 1973-ban Európa-bajnokságot nyert az angol U18-as válogatottal, majd a harmadosztályú Plymouth Argyle menedzsereként 1975-ben egy osztállyal feljebb vitte csapatát.

1977-ben a Vancouver Whitecaps edzője lett, a csapattal két évvel később megnyerte az észak-amerikai profi bajnokságot (NASL)

1983-ban átvette a kanadai válogatottat, amelyet kijuttatott a Los Angeles-i játékokra. Tanítványai a csoportban legyőzték Kamerunt 3-1-re, Irakkal 1-1-es döntetlent értek el, majd 1-0-ra kikaptak a jugoszlávoktól, de bejutottak a negyeddöntőbe, ahol 1-1 után tizenegyesekkel estek ki Brazília ellen.

De nem ért véget a sikerszéria, Kanada ugyanis története során először (és azóta utoljára) kvalifikálta magát az 1986-os vébére, ahol éppen a magyarok csoportjába került.

A válogatott nem vallott szégyent, ugyan gólt nem szerzett, de esélyesebb riválisaitól alig kapott ki: Franciaország 1-0-ra, Szovjetunió és Magyarország egyaránt 2-0-ra győzte le.

Kiemelt fotó: Don Morley/EMPICS via Getty Images