Egy kép mindennél beszédesebb, erről a Guardian szerkesztői is tudnak, hiszen az FC Liverpool bajnoki aranyérme kapcsán megosztottak egy fotót a stáb tagjairól.
Amíg az 1990-es elsőségnél Kenny Dalglisht két szakember, Ronnie Moran és Roy Evans segítette (jó, valószínű a háttérben azért akadt még egy-két ember, aki belefolyt valamilyen szinten a munkába), addig a klub honlapján jelenleg 21 személyt találni, akik az első csapat mellett dolgoznak.
Ebben nincsenek benne a játékos-megfigyelők, vagy például az a Thomas Grönnemark, akit 2018 szeptemberében a Liverpool azért szerződtetett, hogy a játékosok bedobásait finomítsa, tökéletesítése.
„A családommal tartottam egy vidámparkba, amikor beugrottunk édességért egy kisboltba, de a bankkártyámért vissza kellett menjek a kocsiba. Akkor láttam, hogy volt egy nem fogadott hívásom egy +44-es számról.
Beültünk a kocsiba, és visszahallgattam az üzenetrögzítőt. Nem hittem a füleimnek, Jürgen Klopp a Liverpool edzője volt az. Szeretett volna velem beszélni és kérte hívjam vissza. Ha nem a kocsiban ülök, biztosan hanyatt esem, úgy meglepődtem.
Természetesen azonnal hívtam, de nem vette fel. Megkértem a családomat, halasszuk el a vidámparkot és induljunk haza. Az járt az eszemben talán életem legfontosabb megbeszélése lesz, nem lehetek éppen a hullámvasúton… Megértőek voltak, de nem telt el sok idő és Klopp hívott is.
A feleségem meglátta és felkiáltott, “Jürgen, Jürgen”! Lehúzódtam egy kukoricatábla mellé, beszélgettünk és elmondta, talán tudnék nekik segíteni” – mesélte a Daniasport.hu-nak adott interjújában.
Grönnemark elmesélte, hogy már fiatalon is foglalkoztatta az a gondolat, miként lehetne fejleszteni a bedobást. Olyannyira, hogy saját magán is kísérletezett, szaltós módszerével hosszú ideig ő tartotta a bedobás világcsúcsát.
January 2008. I was laying on my back. In pain. That flip throw-in was harder than expected!
After help from 3 gymnast coaches I took step by step.
After attempts in “Parken” and Olympic stadium in Berlin I set a new Guinness World record – 51,33 meter.
Exactly 10 years ago today pic.twitter.com/UnIBiaJ7y7— Thomas Gronnemark (@ThomasThrowin) June 18, 2020
„Matkócsik Ferenc, egy Viborgban élő magyar tornászedző tanított meg szaltózni. Nagy-nagy köszönettel tartozom neki, hiszen egy több mint 100 kilós férfit kellett tanítgatnia erre. Nem volt könnyű dolga. Majd tíz évig tartottam a világrekordot 51,33 méterrel, de pár hónapja megdöntötték ezt.”
Amikor már tökéletesen ment, jöhetett az oktatás, előbb a Viborg FF , majd az FC Midtjylland adott neki lehetőséget.
„16 éves bedobásedzői pályafutásom során az első években még csak a hosszú bedobásokra koncentráltam, de mára ez is teljesen megváltozott. Ez a játékelem a labdarúgásban mára már a taktika része lett, a pálya minden szegletében szervezettséget, gyakorlást igényel.
Nekem erről egy filozófiám is van- hosszú, gyors és okos bedobás.
Liverpoolban jól fogadták a játékosok, a bemutatkozáskor elmondta nekik, a statisztikai adatok alapján egy mérkőzésen 40-60 bedobás van. Azaz ha minden második bedobást elveszít a csapat, és utána nem tudja irányítani a játékot, akkor az egy megyei csapat mérkőzésének statisztikájával lesz egyenlő.
„Az első közös évünk során Bajnokok Ligáját nyertünk, a bajnokságban 45,4 százalékról 68,4 százalékra emeltük a hatékonyságot, tehát már több mint minden második bedobás szituációt megtartunk, helyzetet alakítunk ki vagy esetleg gólt is rúgunk. A Premier League-ben a már említett 18. helyről az első helyre kerültünk.
Nem vesztettünk el minden második bedobást és adtunk teret az ellenfélnek a gólszerzésre, javunkra fordítottuk a játék ezen elemét. Most már az ellenfelek nem érezhetik úgy, csak rúgjuk ki taccsra a labdát
– mondta.
Kiemelt fotó: Twitter/Thomas Gronnemark