Nem lehet azt mondani, hogy megrengette a német sajtót a Bayern München vezetésének döntése, amikor vasárnap bejelentette, a továbbiakban nem Niko Kovac vezeti a labdarúgó Bundesligában botladozó csapatot.
A bajorok tíz forduló után öt győzelemmel, három döntetlennel és két vereséggel, 25 szerzett és 16 (!) kapott góllal a bajnokság 4. helyén állnak, és ezen az sem segít, hogy a Bajnokok Ligája B csoportjában három meccsen kilenc pontot szerzett, és minden bizonnyal szerdán a görög Olympiakosz ellen otthon be is biztosítja a továbbjutását.
Azt ugyanis már a klubvezetés sem tudta megbocsátani Niko Kovacnak, hogy szombaton súlyos, 5-1-es vereséget szenvedett a csapat Frankfurtban – igaz, nyolcvan percet emberhátrányban futballozva.
De nem ez döntött, sokkal inkább az előző egy hónap semmitmondó játéka.
Október 5-én a bajorok kikaptak otthon a Hoffenheimtől (1-2), majd 2-2-t játszottak Augsburgban, alig tudták legyőzni az Union Berlint (2-1), múlt héten pedig majdnem kiestek a Német Kupából a másodosztály kieső helyén álló Bochum ellen, csak a jó hajrának köszönhetően sikerült 2-1-re fordítani.
A csapat és Kovac kapcsolata romokban hevert
Kovac sem szerzett barátokat azzal a kijelentésével, hogy a liga legjobb szurkolóinak nevezte előző klubja, a Frankfurt rajongóit, akiket egy felejthető játék révén sikerült is valóban megörvendeztetni.
A második 45 percben a müncheni csapat ijesztően gyengén játszott. Sem játékban, sem mentálisan nem tudta felvenni a versenyt az ellenféllel
– írta a mérkőzésről a Welt.
Másnap még a német sajtó is csak találgatott a folytatást illetően, az mindenesetre beszédes volt, hogy a klub szokatlan lépésre szánta el magát és a vasárnapi edzésről kizárta a szurkolókat. Ezt már a klub zavarodottságának tudták be.
A Spiegel azt írta, hogy a megalázó vereség nem csak azt mutatta, hogy az edző és a csapat kapcsolata már egy ideje romokban hever, de azt is, hogy Kovac furcsa kijelentései miatt egyszerűen már semmi hatással nincsen a játékosaira.
Mert azzal nem lesz senki szemében szimpatikus, ha Thomas Müllert vésztartalékként tartja számon és azt nyilatkozza róla, „amikor szükség lesz rá, megkapja a perceit.”
Arról nem is beszélve, hogy az önkritika teljes hiánya miatt csak a játékosait szapulta, akik nem hajtják végre az előírásait.
Mint a Klinsmann-érában
A horvát szakember számára túl nagy volt ez a feladat, bár majdnem másfél évbe telt, mire ezt a német klub is belátta. Pedig Kovacot – a hírek szerint – egy éve már megpróbálta megbuktatni Thomas Müller, Arjen Robben, Franck Ribéry és Mats Hummels, de se a szoros hajrában megszerzett bajnoki arany, se a korai BL-búcsú nem rengette meg a pozícióját.
A mostani bajnoki szereplés azonban igen. A német lapok emlékeztettek arra, hogy ennyi gólt (10 meccsen 16-ot) a rossz emlékű, 2008–2009-es Jürgen Klinsmann-érában kapott a csapat legutóbb.
„Az elmúlt hetek eredményei alapján úgy éreztük, cselekednünk kell. Egyeztettünk a vezetőkkel és a szakmai stábbal, és közösen arra jutottunk, hogy váltani kell” – nyilatkozta Karl-Heinz Rummenigge, a klubot működtető vállalat vezérigazgatója.
A hétközi, Olympiakosz elleni BL-mérkőzésen, majd a Dortmund elleni rangadón az eddigi segédedző, a Bayernben játékosként 104 mérkőzést lejátszó Hans-Dieter Flick irányít majd. Kérdés, hogy mi lesz a folytatás, a fogadóirodák szerint az sem elképzelhetetlen, hogy néhány jobb eredmény elegendő lesz arra, hogy Flick hosszabb távra is berendezkedjen.
Ki lehet az utód?
A fogadóirodáknál nagyon jól áll José Mourinho, akiről az a hír járja, hogy németül is tanul, azaz valamilyen Bundesliga-feladatra készül.
Vagy jöhet a Leipzig korábbi sportigazgatója és edzője, Ralf Rangnick, aki jelenleg a Red Bull cég sport- és futballfejlesztési részlegének vezetője. Lehet fogadni az Ajax edzőjére, Erik ten Hagra, aki számára a közeg sem lenne ismeretlen, hiszen 2013 és 2015 között a Bayern München másodedzője volt, Mark van Bommelre, aki 2006 és 2011 között futballozott a bajoroknál, jelenleg pedig a PSV trénere. De az igazi nagy durranás a Juventusszal sorozatban öt bajnoki címet szerzett Massimiliano Allegri lehetne.
Amennyiben előbbi, úgy akár Thomas Tuchel is befutó lehet, aki 2018-ban már majdnem célba ért, de akkor Hoeness állítólag megfúrta az egyezséget. Viszont a szakember most éppen szenvedős időszakát éli a PSG élén, így nyitott lehet új ajánlatokra – még akkor is, ha pénzügyi szempontból kevésbé jövedelmezőek.
Hoeness nagy álma Jupp Heynckes visszacsábítása, de a 74 éves szakember nem valószínű, hogy vállalja. Így aztán a nagy klubhűséget szimbolizálók közül nem sokan maradtak, a már említett Van Bommel mellett még Ralph Hasenhüttl lehetne erre alkalmas, hiszen a Bayern második csapatában szerepelt anno, de őt most szerződés köti a Southamptonhoz.
A 137-szoros válogatott Miroslav Klose a bajorok U17-es csapatát vezeti, de egyrészt még nincsen meg minden edzői papírja, másrészt a nyáron azért utasította vissza az U19-sek irányítását, mert azt mondta, nem érzi azt, hogy készen állna a feladatra.
A Spiegel végkövetkeztetése: sokkal valószínűbb, hogy Hansi Flick marad a kispadon, feltéve, ha behúzza az Olympiakosz és a Dortmund elleni meccseket.
Kiemelt képünkön Thomas Tuchel és José Mourinho. Fotó: Stringer / Imaginechina / AFP