Bár akadtak neves elődjei, mint a svájci Nicole Petignat vagy a német Bibiana Steinhaus, olyan magasságokba egyikük sem ért el, mint Stéphanie Frappart, aki az augusztus 14-i Liverpool–Chelsea európai Szuperkupa-mérkőzés játékvezetője lehet.
Az 1983. december 14-én született játékvezető 2011-ben a francia harmadosztályban, 2014-től pedig a Ligue 2-ben is fújt már férfimeccseket, közben ott volt a 2015-ös női világbajnokságon is, idén pedig ő vezette az Egyesült Államok–Hollandia vb-döntőt.
A 2019-es év ebből szempontból vízválasztó volt számára, hiszen áprilisban első nőként francia élvonalbeli mérkőzésen, az Amiens–Strasbourg összecsapáson is dolgozhatott, két hét múlva pedig a BL-győztes Liverpool és az EL-győztes Chelsea legjobbjai mellett vállal szerepet a pályán.
„Szervezetként rendkívüli jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy a női labdarúgást fejlesszük, ahol csak lehet. Remélem, hogy az az odaadás, amelyet Stephanie eddigi karrierje során megmutatott, több millió lányt és nőt inspirál majd arra Európa-szerte, hogy elérjék az álmaikat” – nyilatkozta Aleksander Ceferin, az UEFA elnöke.
Amíg a lengyel sportnapilap, a Przeglad Sportowy azt a kérdést tette fel, vajon ez felfogható-e egyfajta UEFA-forradalomnak, addig a belga Sporza másféle megközelítéssel élt. A portál megszólaltatta Stéphanie Fordét, a belga játékvezetők operatív igazgatóját, aki szerint férfi kollégáikhoz képes a női bírók valami extrát hozhatnak a pályára.
Azt hiszem, hogy a nők jobban érzik az érzelmeket a pályán. Más módon nyugtathatják a játékosok frusztrációit. Több megértést tudnak tanúsítani
– mondta.
Arra a kérdésre, milyen hátrányai lehetnek a női játékvezetésnek, van-e elegendő tekintélyük, Stéphanie Forde úgy vélte, ez nem lehet probléma. „Ezen a szinten a játékvezetők rendelkeznek a szükséges tulajdonságokkal. A személyiség a legfontosabb, minden játékvezetőnek nyugodtnak kell maradnia. Az, hogy Frappart ilyen feladatot kapott, nagy dolog. A női futball villámsebességgel fejlődik, ugyanakkor a női bíráskodás messze elmarad ettől, noha valójában kéz a kézben kellene járniuk. Remélem, hogy ez egy trend első lépése lesz” – tette hozzá.
Kiemelt fotó: Loic Venance/AFP
Ahol a futball esze és szíve találkozik!
Válogatott írások a legjobbaktól.
Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!
Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.
Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.