Chelsea's Argentinian striker Gonzalo Higuain (2nd R) celebrates with teammates after scoring their second goal during the English Premier League football match between Chelsea and Burnley at Stamford Bridge in London on April 22, 2019. (Photo by Glyn KIRK / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. /

Potyogtak a gólok, de a Chelsea nem bírt a Burnley csapatával

Bő negyedóra alatt négy gól is született, a londoni Kékek megelőzték az Arsenalt.

Bő negyedóra alatt négy találat született a Chelsea hétfő esti hazai bajnokiján a Burnley együttese ellen. A nyolcadik percben a vendégek szereztek vezetést, de a 14. percre már fordítottak is a londoniak: előbb Hazard parádés cselsorozata után Kanté lőtt a kapuba, majd Higuaín bombázott a léc alá éles szögből. Tíz minutummal később egyenlíteni tudott a Burnley, így a szünetben 2-2 az állás. A második félidőben nem született gól, de a Chelsea számára a 2-2-es döntetlen is azt jelentette, hogy egy ponttal megelőzte az Arsenalt és feljött a BL-indulást jelentő negyedik helyre.

Liverpool's German coach Jurgen Klopp looks on before the UEFA Champions League quarter-final second leg football match between FC Porto and Liverpool at the Dragao stadium in Porto on April 17, 2019. (Photo by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)