Nemzetközi foci bajnokok ligája

Most akkor hátrány a kettős terhelés vagy sem?

A topligák csapatai között akad, amelyik meglehetősen visszafogottan teljesít a hazai mezőnyben, miközben „hasít” Európában, de olyan is, amelyik pont fordítva. Angliában viszont a két európai kimaradó van a legjobb formában...

Leginkább a magyar csapatokkal kapcsolatban szokott felvetődni a probléma, hogy a nemzetközi kupasorozatokat (ami legtöbbször csupán a selejtező első-második fordulóját jelenti) megsínyli a bajnoki szereplésük. Nos, idén ez a veszély (ismét) nem fenyegette a legjobbakat, hiszen a Videoton is – amely a legtovább volt versenyben az EL-selejtezőben – szeptemberre elbúcsúzott Európától. Így bajnoki botladozását egyik hazai „nagy” sem foghatja a kettős terhelésre. A komoly európai ligákban pedig annyira evidens, hogy minél tovább versenyben kell maradni a nemzetközi sorozatban, hogy senki nem hivatkozik erre, ha odahaza nem megy neki.

Anglia: Európából kimaradó eminensek

Ezzel együtt igen érdekes, hogy Angliában a két tavalyi „rossz tanuló”, a mindegyik kupasorozatról lemaradó Chelsea és Liverpool teljesít legjobban a bajnokság harmadánál. Antonio Conte csapata új szerkezetre állt át menet közben és hét forduló óta hibátlan, Jürgen Klopp Liverpoolja pedig egészen parádés támadófutballal bűvölte el a mezőnyt mostanáig – és a szakértők nem véletlenül emlegették a Premier League esélyeit latolgatva, hogy a talán legintenzívebb tempójú és nem mellékesen legsűrűbb menetrendű bajnokságban igenis előnye lehet a riválisokkal szemben e két csapatnak a viszonylag csökkentett meccsszám (ráadásul a Chelsea már a Ligakupából is kiesett). De a Manchester City és az Arsenal az ellenkezőjére példa: mindketten továbbjutottak a Bajnokok Ligája-csoportjukból, miközben odahaza is tapadnak az éllovasokra. Ugyanakkor a City már túl van (?) egy kisebb hullámvölgyön, Josep Guardiola, PL-újonc edzőként most tapasztalja a semmilyen más európai ligáéhoz nem hasonlítható, extra sűrű terhelés veszélyeit. A két másik BL-induló gyökeresen ellentétes utat járt be: a bajnok Leicester Angliában csak vergődik, de történelmi sikerként simán továbbjutott csoportjából; A Tottenham pedig a legtovább maradt veretlen a Premier League-ben, „cserébe” elbúcsúzott az elitligától…

Bundesliga: a kicsik a nagyok

Németországban az újonc RB Leipzig nagy menetelését senki nem írja a Bayern München kettős terhelésének a számlájára, hisz a bajorok emberemlékezet óta mindig is így mentek neki az ősznek és az elmúlt években ez semmilyen problémát nem jelentett számukra. Mégis, a legérdekesebb alighanem a Bundesliga állása a témánk szempontjából: Az első hat helyen – a Bayernt kivéve – csakis olyan csapat áll, amelyik (már) egyáltalán nincs versenyben Európában… A Lipcse mellett a Hertha, Frankfurt, Köln, Hoffenheim négyes eddigi szenzációs teljesítménye elgondolkodtató, hiszen közben a BL-induló Dortmund és Mönchengladbach, vagy az Európa Ligába került Schalke sehol nincs. Vajon a „kicsik” nagy szezonja lesz az idei? Dárdai Pál Herthája hatalmas csalódásra bukott el az Európa Liga selejtezőjében – de lehet, hogy a blamát ma már senki se sajnálja…

A PSG fölénye a múlté, a Juventusé nem

A másik három topligában egyaránt európai kupaszereplő áll az élen, de nem mindenhol az, akit vártak. A Ligue 1-ben az EL-ben nem éppen vitézkedő, hat meccséből ötöt bukó OGC Nice az első, egyetlen vereséggel, csak utána jön a két BL-szereplő, a Monaco és a PSG – a párizsiak elmúlt évekbeli egyeduralkodása után szokatlan ez a sorrend. Igaz, cserébe mindkét francia gárda ott lesz a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, és ez a forgatókönyv alighanem tökéletesen megfelel nekik. A BL-ben az utolsó csoportkörben a továbbjutásért pályára lépő Lyon viszont rendesen elszúrta eddig a hazai szereplését.

Olaszországban évek óta „külön ligában” játszik a Juventus, a zebrák idén is az élen állnak, de kevésbé meggyőző a fölényük egyelőre, mint korábban – legfőbb üldözőjüknek pedig az a Roma tűnik, amelyik dicstelenül bukott el a BL-selejtezőben, igaz, az Európa Ligában magabiztosan menetel. Utánuk viszont itt is az európai porondról lemaradt gárdák jönnek sorra, a Milan, Lazio, Atalanta, Torino négyes vígan elvan az egyfrontos harccal. A Napoli meg készülhet a Benfica elleni ki-ki meccsre a BL-csoportjában, miközben a hetedik helyen szerénykedik a Serie A-ban.

Ahol a nagyok mindig nagyok

Ahol viszont szokás szerint semmi kétséget nem hagynak a legnagyobbak, hogy minden sorozatterheléssel együtt ők a legnagyobbak, az Spanyolország. A La Ligát ugyanúgy a Real, Barca, Atlético hármas dominálja, ezúttal kiegészülve az Európa Liga-győztes Sevillával, mint korábban – ráadásul mind a négy csapat továbbjutásra áll a BL-csoportjában is, illetve már tovább is jutott, az andalúzokat leszámítva, akik Lyonban egy döntetlennel is továbbmehetnek az utolsó csoportmeccsen. Persze itt is vannak apróságok, amelyek árnyalják a képet: a Barcelona odahaza túl van néhány botláson, az Atlético pedig a százszázalékos BL-csoportkör közepette szintén beszedett egy-két váratlan vereséget a ligában – de összességében a spanyol pontvadászat a bizonyíték, hogy az igazán komoly trófeákra hajtó topcsapatok nem nagyon kereshetnek kifogást: egyszerűen nyernek, amikor kell.

Olvasói sztorik