Nemzetközi foci

48 csapatos világbajnokság? Nem, köszönöm!

Gianni Infantino FIFA-elnök ötletének megvannak a gazdasági okai, véli Dénes Ferenc sportközgazdász: Kína biztos részvétele például főnyeremény lenne sokaknak...

Legyen 48 csapatos a világbajnokság! Igaz, 16 válogatott csak egy meccset játszana és ha kikap, azonnal utazna haza, a maradék 32-ből pedig szintén csak 16 vívna csoportkört, a kiemeltek nem. Mindez Gianni Infantino, a FIFA új elnökének elképzelése, bár könnyen lehet, nem az ő fejéből pattant ki az ötlet – hiszen komoly gazdasági érvek vannak mellette, legalábbis az eddiginél is nagyobbat haszonra vágyó szövetség szempontjából…

A vébék létszáma eddig is folyamatosan emelkedett, a futballt csak szakmai oldalról közelítő szakemberek egyöntetű véleménye szerint a jelenlegi 32-es mezőnynél már teljesen értelmetlen és a színvonalat károsító ötlet az újbóli emelés. De hát nem csak szakmai érvekről van szó, ezért kérdeztük Dénes Ferenc sportközgazdászt a témáról. Gondolatait az alábbi pontokban összegezhetjük:

1. Ázsia, a globális futball álma

– Anyagi és szakmai értelemben is nagy a nyomás a FIFA-n. Egy több csapatos, hosszabb világbajnokság nyilván gazdaságilag is komolyabb előnyökkel járna, több meccs, nagyobb bevétel, ezt nem szükséges részletezni. Minél több, gazdaságilag erős országban néznék a vébét, annál hatalmasabb pénzeket mozgatna, ezt a Premier League példája is igazolja, hiszen a világ leggazdagabb ligájának elképesztő bevételei vannak például az ázsiai piacról. Egyáltalán, a világon ma Ázsiából ömlik a legtöbb pénz a futballba. Nem nehéz belátni, mennyit jelentene például a FIFA-nak egy olyan világbajnokság, amin Kína egészen biztosan ott van, esetleg még el is jut egy komolyabb szakaszba – körülbelül a globális futballpiac vezetőinek első számú álmát fogalmaztuk meg most…

2. Szakmailag nehezen védhető

– Ugyanakkor meg nyilvánvaló, hogy minden elképzelésnek van egy határa, sportszakmailag: egy bizonyos létszám felett érdektelenné válik egy világverseny. Hiába juthatnának így ki olyan országok is, amelyek egyébként ritkán, lásd Magyarország. És nagyon-nagyon kevés annyira erős gazdaság van a világon, amelyik elbírna egy ilyen hatalmas létszámú, hosszú versenyt.

3. És ha többen rendeznék, szerte a világon?

– A Platini-féle modell egy világbajnokságon nehezen lenne értelmezhető. Az Európa-bajnokságot szét lehet szórni a kontinensen, mert egy európainak azért valamennyi köze mindig lesz hozzá, akkor is, ha az egyik meccset Stockholmban, a másikat Budapesten rendezik. De ugyanez öt kontinenssel nem működne. Képzeljük el, hogy egy meccs La Pazban, a következő Tokióban… Nem, köszönöm.

4. Ha nem tetszik, akkor is megcsinálhatják?

– Biztosan nem csak arról van szó, hogy Infantino privátim megosztotta a gondolatait a közvéleménnyel. Valamiféle konkrét terv vagy lobbi már létezik, elindult a szervezés, hiszen, ismétlem, nagy a nyomás a nemzetközi szövetségen. De a jelenlegi futballhatalmak legalábbis kétséges, hogy támogatnának-e egy ilyen ötletet. A lebonyolítás, a meccsek száma, az esetleg elnyújtott időtartam és elsősorban a színvonal, a sok kisebb csapat megjelenése aligha van a tradicionálisan erős, hagyományos futballnemzetek ínyére – összegezte gondolatait Dénes Ferenc.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik