II. rész – Drámák, izgalmak, kiütések

A cikksorozat részei

I. rész – Kellemes és kellemetlen meglepetések
III. rész – Hasít a török és a gibraltári foci

Újabb nyár zárul le, újabb nemzetközi kupa-szezon selejtezőit játszották le. 304 EL- és 92 BL-meccsen vagyunk túl, vagyis összesen 396 mérkőzést bonyolítottak szerte Európában. Sajnos a magyarok számára ezen a nyáron sem sikerült az áttörés, sőt a gyors kiesés pillanatok alatt lehűtötte az Európa-bajnokság focilázát. A Rangadó.hu most az összes kvalifikációs meccs összképe alapján szedett össze néhány „leget”, a háromrészes sorozat második cikkét olvashatják alább.

A legnagyobb dráma…

Csihura Szacshere – Zimbru Chisinau 2-3

Az EL első körében játszott grúz-moldáv párharc visszavágójának meglehetősen magabiztosan vághatott neki a Csihura, hiszen a két éve a Bursasport is kiejtő csapat idegenben 1-0-ra győzni tudott. Jól indult a Zestaponiban, kvázi semleges pályán rendezett második meccs is, hiszen a 14. minutumban Ivanisvili révén vezetést szereztek, de aztán jött a 45+3. perc, amikor is a brazil Emerson révén egyenlített a Zimbru. A második félidőből csak 10 perc ment el, mikor ismét előnybe került a grúz együttes, ám hamarosan jött a válasz és ami számukra még ennél is nagyobb baj volt: a fordítás is. Emerson ugyanis a 93. percben – több nagy kimaradt hazai helyzetet követően – gólt fejelt, ezzel kiejtette a Csihurát. A moldávoknál egyébként 5 brazil, 1 portugál és 1 elefántcsontparti kezdett, de még a kispadra is jutott egy dél-amerikai…

A legizgalmasabb párharc…

Olimpija Ljubljana – AS Trencín

Nem sokszor alakul ennyire drámaian két csapat vetélkedése. Szlovák örömünnepként indult az első meccs, hiszen a trencséniek alig fél óra alatt négy (!) gólos előnyre tettek szert Szlovéniában, de magára talált a Ljubljana és a 34., 43., 89. percben esett találatokkal 3-4-re zárkózott. A helyzet persze még így is kényelmesnek tűnt a szlovákok számára, hiszen egygólos előnnyel és négy idegenben lőtt góllal várhatták a hazai összecsapást. Ami ugyanúgy kezdődött: 20 perc alatt 2-0-ra vezetett a Trencín, de ismét jött az óriási kiengedés, amelyre kis híján ráfáztak. A félidőre már 2-2 volt az állás, de igazán forró a 79. minutumban lett a helyzet, amikor Klinar révén már a vezetést is megszerezte az Olimpija. A vendégeknek innentől kezdve már csak egyetlen apró gól kellett volna a harmadik selejtezőkörhöz, de ez már nem jött össze, így idegenben lőtt kevesebb góllal (ami ugyebár három volt) búcsúzni kényszerültek.

A legnagyobb kiütés…

Bröndby – Valur Reykjavík 4-1, 6-0

Az első meccsen sokáig izgulniuk kellett a dán híveknek, mert veszélyesen játszott az izlandi kiscsapat, de aztán egyre-másra jöttek a gólok, végül 4-1 lett az a találkozó. Dániában már ennyire sem volt szoros, a 6-0-s csapás egyben az idei selejtezők legnagyobb különbségét is jelenti, hiszen összességében 10-1-el ment tovább a Bröndby, amely később tizenegyesekkel verte a skót másodosztályú Hiberniant, majd Dárdai Pál Hertháját, végül pedig a Panatinaikosz ellen esett ki.

A legnagyobb túlélő…

KRC Genk

Bár a Genk már nem tündököl régi, BL-csoportkörös fényében (tavaly a nemzetközi kupaszereplést sem harcolták ki), mégiscsak meglepő volt, milyen döcögősen vette az elé háruló, nem túl nehéznek ígérkező feladatokat. Idei szereplését az EL-selejtezők második körében kezdte, ahol a kevés babért learató montenegróiak egyik képviselője, a Buducsnoszt Podgorica volt az első ellenfél. A belgák kis híján megégtek, hiszen a 2-0-s hazai győzelmet követően óriási meglepetésre ugyanennyire kaptak ki Podgoricában, így büntetőpárbajra kényszerültek. Miután azt 4-2-re megnyerték, jöhetett a tavaly a KR Reykjavík ellen elhulló (és azelőtt 7 évig nemzetközi szinten el sem induló) ír Cork City. Bár ennek a csörtének kettős győzelem lett a vége, az 1-0, 2-1-es eredmények nem sejtetnek óriási fölényt. A play-off körben aztán újabb, ezen a szinten könnyűnek tűnő ellenfél, a már említett Lokomotiva Zagreb sodródott eléjük és végül 2-2, 2-0 után sikerült csoportkörbe jutniuk. Leon Bailey és Mbawana Sabatta kéz a kézben mentették meg a becsületüket, mindketten három-három gólt jegyeztek a hat meccs alatt.

A legszerencsétlenebb csapat…

Red Bull Salzburg

Az elmúlt évek állandó osztrák bajnoka immáron kilencedik alkalommal próbálkozott a BL-főtábla elérésével, de most sem jött össze. Az Európa Ligában rendszerint sokáig jutnak, a csoportkört is túlélik, de a Bajnokok Ligája egyszerűen nem az ő terepük. Valencia, Sahtar, Maccabi Haifa, Hapoel Tel-Aviv, Dudelange, Fenerbahce, Malmö (egymás után kétszer) és idén a Dinamo Zagreb (hosszabbításban). Ez azoknak a csapatoknak a névsora, amely 2006 óta meggátolta a Salzburgot abban, hogy bejusson a BL legjobb 32 együttese közé. És ahogy helyeződik át a Red Bull hangsúlya Lipcse irányába, úgy lesz mindig egyre nehezebb…

A legvideotonabb párharc…

Szpartak Moszkva – AEK Larnaka

Az orosz és a ciprusi csapat csatája igazi ínyencfalat lehetett a Videoton-szurkolóknak, hiszen két korábbi kedvenc, a brazil (és magyar gólkirály) Andre Alves, valamint a zöld-foki-szigeteki Zé Luís jelenlegi együttesei viaskodtak. A lenti összefoglalóban látható, hogy az 58. percben még utóbbi hagy ki óriási ziccert, majd a 65. minutumban Alves fejesével egalizált a Larnaka. A párharcból a macedón Tricskovszki 88. perces, moszkvai góljával a ciprusiak jöttek ki jobban, de a play-offban a cseh Slovan Liberec 4-0-al kiütötte őket.

A legkiemelkedőbb játékos…

Nikolics Nemanja

Szinte példa nélküli, hogy egy játékos gyakorlatilag egymaga lője be csapatát a BL csoportkörébe, ráadásul három párharcon keresztül. A háromszoros magyar gólkirály azonban éppen ezt tette: három góljával elintézte a bosnyák Zrinjski Mostart (2-0, 1-0), egy találattal a szlovák AS Trencínt (1-0, 0-0) és egyedül a play-offban engedte át másnak a felelősséget, bár a nyitó gól ott is az ő nevéhez fűződött. Az ír Dundalket végül 2-0, 1-1 után ejtették ki és jutottak főtáblára, ahol a Legia Warszawa 20 éve nem járt.