Magyar foci

Rég nem látott drámai zárófordulóra készül a magyar futball

Illyés Tibor / MTI
Illyés Tibor / MTI
A magyar labdarúgás felső két osztálya drámai végjátékkal rukkolhat elő: az utolsó fordulóban dől el a bajnoki cím az FTC és a Puskás Akadémia között, a Fehérvár és a DVSC egymás elleni meccsen dönt a kiesésről, az NB II-ben pedig távpárbajt folytat a második feljutó helyre pályázó Kazincbarcika és a Vasas. A góllövőlista első helyéért még legalább hatan vannak versenyben, a veterán Böde Dániel rajtol pole pozícióból – ha megőrzi az elsőségét, ő lesz a magyar futballtörténet legidősebb élvonalbeli gólkirálya.

Kis túlzással már nem is emlékszünk, hogy milyen egy igazán izgalmas utolsó NB I-es forduló, amelyben a bajnoki aranyérem a tét.

Egyszerre jelzi a sorozatban hetedik elsőségére hajtó Ferencváros dominanciáját és a konkurencia versenyképtelenségét, hogy 2016/2017 – és a Honvéd–Vidi (1–0) „bajnoki döntő” – óta először fordul elő sorsdöntő utolsó kör.

Míg 2000 és 2010 között tíz bajnokságból ötben maradt a zárókörre a döntés, azóta ritka a szoros bajnoki versenyfutás: a 2013/2014-es évadban ugyan papíron az utolsó fordulóban dőlt el az aranyérem sorsa, de ténylegesen már a 29. kör lezárta az izgalmakat, az említett 2016/2017-esben az utolsó percig ment a csata, és most jöhet a következő kiélezett párharc, melyben a Ferencváros hárompontos előnyből indul.

A Felcsútra látogató DVTK számára minimális tétje van a mérkőzésnek, a Puskás Akadémia egy győzelemmel megadná magának az esélyt a bajnoki címre. Ha az összejön, akkor – ez senkit sem lephet meg – Felcsút lesz a legkisebb település, amely valaha magyar élvonalbeli bajnokcsapatot adott (eleve Felcsút a legkisebb település, melynek valaha NB I-es csapata volt).

Az ETO 4. helye már garantált, de a győriek 15 meccses bajnoki veretlenségük meghosszabbítására készülnek hazai közönség előtt az arany kapujában álló Ferencváros ellen. A Fradi egymást követő 12 bajnokin nem szenvedett vereséget, Robbie Keane csapatának egy aprócska iksz is elég lenne ahhoz,

hogy az MTK legendás aranycsapata (1914 és 1925 között zsinórban tíz elsőség), valamint a nagy Újpest után (1969 és 1975 között egymás után hét bajnoki cím) az FTC harmadik klubként eljusson a legalább hatszoros címvédésig a magyar élvonalban.

Bajnok a Ferencváros, ha:

  • nem kap ki Győrben,
  • vagy a Puskás Akadémia nem nyer.

Bajnok a Puskás Akadémia, ha:

  • legyőzi a DVTK-t, a Ferencváros pedig kikap Győrben (pontszámazonosság esetén a több győzelem rangsorol, ez a felcsútiaknak kedvezne).

El lehet-e bukni hárompontos fórból a bajnokságot az utolsó körben?

Amióta az NB I-ben három pont jár a győzelemért (1994/95), ez a negatív értelemben vett bravúr még egyetlen csapatnak sem jött össze. Olyan azonban többször is volt, hogy az utolsó fordulóba listavezetőként érkező csapat megbotlott, és lemaradt az elsőségről.

A legemlékezetesebb talán a 2003-as és a 2004-es végjáték. A Ferencvárosnak a 2002/03-as bajnokság utolsó fordulójában „csak” le kellett volna győznie a DVSC-t hazai pályán, de 0–0-t játszott, az MTK pedig Juhász Roland góljával nyert Újpesten, és kiénekelte a sajtot ősi riválisa szájából. Az Üllői úton edzőrugdosós-játékoskergetős-tombolós káosz következett bajnokünneplés helyett.

Egy évvel később az a ritka eset fordult elő, hogy három klubnak is megvolt még az esélye a bajnoki címre a 32. kör előtt: a DVSC kezdte az utolsó fordulót az élről (56 pont), követte az Újpest (55) és az FTC (54). Az elmúlt húsz év legizgalmasabb zárófordulójában a Ferencváros 3–1-re legyőzte a Debrecent, az Újpest pedig botlott a Puskás Ferenc Stadionban az MTK ellen (1–1), így ezúttal a zöld-fehérek ünnepelhettek.

A lila-fehéreknek két évvel később megint a kezükben volt a bajnoki cím: a Fehérvár elleni győzelem elsőséget eredményezett volna, ám emberhátrányban vereség (1–3) lett a vége, a DVSC meg legyőzte a már kiesett Lombard Pápát, így előzni tudott – a lilák szurkolói azóta is hallgathatják, hogy „mindig jövőre”. Hasonló, háromszereplős aranycsata nagyon nagy ritkaság, az 1947/48-as kiírásban fordult elő hasonló (a Csepel lett a bajnok a Vasas és az FTC előtt, ráadásul a Csepel és a Ferencváros egymással játszott egy 4-3-as rangadót).

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik