Magyar foci

Elszoktunk tőle, de a Felcsút nyitottá tette a bajnoki versenyfutást

Koszticsák Szilárd / MTI
Koszticsák Szilárd / MTI
A labdarúgó NB I 20. fordulója után a Ferencváros már ötpontos hátrányból nézi a Puskás Akadémia hátát. Az európai porondon még álló címvédő pocsékul kezdte a tavaszt, és egyre nagyobb az őrségváltás esélye – ez pedig nem fogható kizárólag a (bal)szerencsére, bármennyire is peches volt a zöld-fehérek évkezdete.

Az NB I-ben kitavaszodott, bár röpködnek a mínuszok (és az összeesküvés-elméletek): a mezőny hátsó szekciója megtáltosodott, a felsőház nagy része botladozik, a Puskás Akadémia pedig 13 fordulóval a bajnokság vége előtt ötpontos előnyre tett szert a favorit és címvédő Ferencváros előtt.

December közepén azt írtuk, hogy önmagában a Fradi bajnoki eredményessége és pontátlaga még nem ad okot aggodalomra, főleg annak a fényében, hogy a rekordbajnok az elmúlt években általában köröket vert tavasszal a konkurenciára. A hazai porondon mutatott játék annál inkább… Két hónappal később már azt írhatjuk: ha a Ferencváros drukkerei eddig nem aggódtak a bajnoki cím miatt, most már elkezdhetik, ugyanis a téli edzőváltás és Robbie Keane kinevezése óta a zöld-fehérek még nem nyertek az NB I-ben, a fordulók fogynak, a felcsútiak pedig meglógtak. A kétarcúság is megmaradt: az európai porondon sokkal jobb Fradit láthatnak a nézők, mint a magyar élvonalban. Összességében nem jelez jó irányt, hogy:

  • a Ferencváros négyes bajnoki nyeretlenségi szériában van (2018/2019 óta csak harmadszor fordul elő ilyen).
  • Legutóbbi 10 mérkőzésén csak 13 pontot szerzett, ilyen gyenge periódusa 2016/2017 óta nem volt az NB I-ben.
  • A megbízott edzőket is beszámítva a csapat bő másfél év alatt a hatodik trénerével dolgozik együtt; ráadásul a négy végleges kinevezett (Sztanyiszlav Csercseszov, Dejan Stankovic, Pascal Jansen, Robbie Keane) mindegyike más futballkultúrából érkezett.
  • A mezőny papíron messze legértékesebb és legerősebb keretével dolgozó Fradinak alig-alig volt meggyőző sikere ebben a bajnokságban.
  • Edző és játékos is célzott motivációs, illetve hozzáállásbeli problémákra.
  • A keretben nagy a fluktuáció.
  • A csapat a szokatlan üldözői szerepbe kényszerült. Két idényen belül másodszor fordul elő, hogy a Fradi 20 forduló után nem vezet – a dominancia évei alatt korábban ilyen nem történt –, olyan viszont nem volt, hogy ekkora hátrányban lett volna a bajnokság ilyen késői szakaszában.

A 2016/2017-es idény (amelyet a Honvéd nyert meg, az FTC csak a 4. helyen végzett) óta először fordult elő, hogy a Ferencváros 20 forduló után nem érte el a 40 pontos határt. A jelenlegi helyzetben az a rizikós, hogy egyrészt a nagyon jól összerakott Puskás Akadémia a hosszú évek óta látott legerősebb kihívó, másrészt a Fradi jócskán elmarad megszokott nívójától.

Mindez következménye lehet annak a fluktuációnak, amelyen a Fradi évről évre átmegy. Az edzők – akár menesztés (Csercseszov), akár kivásárlás (Sztankovics, Jansen) miatt távoznak – cserélődnek, a keret pedig folyamatos változásban van. Ez egy európai középmezőnybe tartozó csapatnál bizonyos fokig természetes is.

A Transfermarkt összesítése alapján csupán nyolc olyan játékos van az FTC első keretében, akiknek legalább négy NB I-es szezonnyi tapasztalatuk van, és csak öt olyan (Dibusz Dénes, Gróf Dávid, Szécsi Gergő, Eldar Civic, Varga Ádám), akik több mint öt idényt lehúztak a magyar élvonalban.

Közülük négyen kapusok.

Csak négy játékos (Dibusz, Gróf, Civic, Varga Barnabás) érte el a 100 NB I-es meccset, Kristoffer Zachariassen és Cristian Ramírez pedig közelíti ezt a határt. A keret több mint felének még nem volt egy idényre való magyar élvonalbeli bajnokija.

Baj ez? – kérdezhetjük, főleg annak tudatában, hogy más (sok esetben az NB I-nél erősebb) bajnokságban a Fradi-légiósok többsége megszerezte a kellő rutint.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik