Magyar foci

A Honvéd 2-0-ról kapott ki az angliai marhavásártéren, ezzel elindította a BEK-et

Keystone / Hulton Archive / Getty Images
Keystone / Hulton Archive / Getty Images
Hetven éve, 1954. december 13-án a Wolverhampton 3-2-re legyőzte a Honvédot, ám az angliai mérkőzésnek nem az eredménye volt a legfontosabb. Hanem az utóélete. A britek ugyanis azt hangoztatták, hogy „a Wolves a világbajnok”, mire Gabriel Hanot, a L’Equipe című francia sportújság főszerkesztője lapjában kifejtette: a Wanderers csak akkor lehetne legalább Európa legjobbja, ha elmenne Budapestre vagy a Real Madridhoz és a Milanhoz. És a következő év őszén elindult hódító útjára a ma már BL-nek nevezett BEK.

Azzal jelent meg a Daily Mirror 1954. december 13-án, a Wolverhampton–Honvéd találkozó reggelén:

Remélhetőleg a Wolves győz, de ha nem, vigasz lesz számára, hogy a világ legjobb klubcsapatától kapott ki.

A Honvéd-különítmény tagjai nem voltak ennyire emelkedettek, mivel nem élvezték az angliai utazás egyetlen percét sem. Londonban rossz vonatra szálltak, e miatt négy órát bumliztak Nagy-Britanniában, aztán Wolverhamptonban fűtetlen hotelszobákban szállásolták el őket.

Előzőleg a londoni Hyde Park közelében lévő Hotel Palace-ban együtt laktak a Vörös Lobogó (MTK) labdarúgóival, akik december 15-én a Chelsea-vel találkoztak (2-2). S hazánk legjobb futballistáinak zöme már jó ideje közösen töltötte a napokat, hiszen december 8-án Skócia–Magyarország mérkőzés volt a Hampden Parkban (2-4), azaz a keret tagjainak többsége – Faragó Lajos, Bozsik József, Kocsis Sándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán, illetve Lantos Mihály, Sándor Károly, Hidegkuti Nándor, Palotás Péter – Glasgow-ból érkezett Angliába.

A Honvéd-labdarúgók kedvetlenségét konzerválta a klíma, mert Wolverhamptonban négy napon át egyfolytában szakadt az eső, a pályán – amelyet az esti meccs délelőttjén tekintett meg a magyar küldöttség – bokáig ért a sár. A Daily Mail szerint a gyepszőnyeg helye „inkább hasonlított marhavásártérre, mint játéktérre”.

Ehhez képest Stan Cullis, a Wolves menedzsere közvetlenül a mérkőzés előtt – változatlanul szakadó esőben – fellocsoltatta a pályát. A brit szakírók egyike utóbb hozzáfűzte:

Azt hittük, elment az esze. De ha nem vizezte volna vizet, akkor a Honvéd nagyjából 10-0-ra nyert volna.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik