A Grosics Gyula Katolikus Labdarúgó Akadémiát 2009. júniusában Gyulán alapították. Honlapja bemutatkozó szövegében az olvasható, egyedülálló Európában. Állítják:
Tudomásul kell vennünk, hogy mélyreható változások csak akkor lehetségesek a magyar labdarúgásban, ha az Akadémiák kiemelt szerepet kapnak.
Nos, kapnak, ez nem kérdés. Az egyaránt a Szeged-Csanádi Egyházmegye által gründolt Grosics Akadémia és az NB II-es Szeged-Csanád Grosics az elmúlt tíz évben több milliárdnyi adóforintot kapott tao formájában pálya-, és stadionépítésre, továbbá működésre.
A kérdés ezért inkább az, miként élnek ezzel a történelmi lehetőséggel? A Grosics Akadémia honlapja és a gyakorlat erre is frappáns választ ad. Megdöbbentő módon azt írják:
Az akadémiának nem az a dolga, hogy megtanítsa a játékost futballozni, hanem az, hogy foglalkoztassa a legtehetségesebbeket. Itt a minőségi futballtudás a fő kérdés.
Legalább nem vernek át senkit, hétről hétre alátámasztják, maximálisan megfelelnek a kitűzött célnak. Legutóbb
A 120 perces mérkőzésen a hazaiaknál saját nevelésű labdarúgó nem állt be. Viszont a kispadon díszpintyként végigizgulta a hosszabbításba torkolló találkozót Bitó Martin, aki 2014 nyara óta az akadémia növendéke. Ezzel a szakmai stáb ki is pipálta a fent idézett összetett mondat második felét: ülve foglalkoztatta a legtehetségesebbet.
Zárszóként egy újabb idézet az akadémia bemutatkozó szövegéből:
Grosics Gyula és az Aranycsapat szakmai öröksége utat mutat a képzésben.
Vagy mégsem.
Kiemelt kép: Koszticsák Szilárd /MTI