Afrika egyik legtöbbre tartott válogatottja lép pályára Magyarország ellen pénteken este Budapesten. Több értelemben is: Elefántcsontpartot a játékosai képessége és piaci értéke alapján is az elithez sorolhatjuk a kontinensen, legjobb játékosai pedig az európai klubfutballban is alaposan feltornázták értéküket. A transfermarkt.com portál által megállapított (olykor nyilván nem teljesen pontos) adatok alapján Elefántcsontpart mostani kerete több mint kétszeresét éri a magyar válogatotténak. Ráadásul úgy, hogy ők huszonhármas, mi harmincas kerettel készülünk egyelőre, ez alapján számoltuk az összértéket.
Tízzel kevesebben is a dupláját érik, ehhez még tegyük hozzá, hogy a keretükben van pár játékos, akinek nincs fenn a honlapon a becsült értéke – és azt is, hogy a két legismertebb sztárjuk, Yaya Touré és Gervinho nem lesz itt Budapesten: ketten együtt nagyjából 31 millió eurót érnek, annyit, mint a komplett magyar válogatott…
Az arfrikaiak legértékesebb játékosa a Manchester City támadója, Wilfried Bony, akinek nem volt éppenséggel csúcsszezonja az idei és a hírek szerint Pep Guardiola érkezésével készülhet a távozásra. De 23 milliós árával így is magasan a legdrágább a válogatottban, 15 millióval előzi a Villarealban annál pompásabb szereplést produkáló Eric Baillyt. Nem nehéz kiszámolni, ők ketten is többe vannak, mint Magyarország csapata en block.
Viszont a keret többi tagja nincs látványosan többre értékelve az értékesebb magyaroknál, sőt, akad a mieink keretében olyan futballista, aki az értékesebbek közé tartozna Elefántcsontpart keretében. Dzsudzsák Balázs 6,25 milliós becsült értékével Bonny, Bailly és a Bornemouth csatára, Max Alain Gradel után a negyedik legtöbbet érő játékos lehet a pályára lépők között, de a Legia Warszawa csapatával pazar szezont futó Nikolics Nemanjanál sem sokan érnek többet odaát. A nagy különbséget a két említett sztár mellett a keretek „maradéka” jelenti: Elefántcsontpart futballistái többnyire a mieinknél magasabban jegyzett bajnokságokban játszanak (a magyar NB I-ben futballozókhoz képest különösen), így ha nem is csillagászati az áruk, de többet érnek, mint magyar kollégáik.
A francia, spanyol, német angol, belga és holland ligákból is van a vendégek keretében futballista, míg nálunk csak Kleinheisler László, Szalai Ádám és a negyedik számú kapus, Megyeri Balázs játszik (vagy nem játszik) jegyzett sorozatban. Nem az értékszámok, hanem ez alapján mondhatjuk igazából, hogy esélyesebb a vendégcsapat – szerencsére a pályán nem a becsült érték és a statisztika, hanem a pillanatnyi forma, a szervezettség és a hozzáállás dönthet.
Az afrikai együttesben összesen tizenhárom játékos értéke éri el az egymillió eurót, a mienkből kilencé (érdekes, hogy az itthon játszó Dibusz Dénes is köztük van), kétmillió fölött nekik nyolc, nekünk három játékosunk van (Dzsudzsák, Nikolics, Szalai). Mindkét keretben a csatárok a legértékesebbek, ahogy az általában lenni szokott: Elefántcsontpart támadó szekciója 42,5 millió, Magyarországé kicsit több, mint 17,5 milliót ér.