Lehet, hogy a Rangadó.hu ötlete elsőre furcsán hangzik, de gondoljunk csak bele néhány dologba! Legújabb összeállításunkban megvizsgáltuk a változtatás esetleges előnyeit és árnyoldalait is!
Nincs semmi baj a jelenlegi szisztémával, külföldön tökéletesen működik, és tulajdonképpen idehaza is, de furcsa, hogy az egyik szezon vége, és a következő idény kezdete között kevesebb mint két hónap van (tavaly: május 22. és július 15.), az időjárási viszonyok miatt azonban a téli szünet ennél sokkal hosszabb, több mint három hónap (most: november 27. és március 2.)!
Mindenképpen fontos érv a mostani lebonyolítás megtartása mellett, hogy majdnem minden európai bajnokságban ezt alkalmazzák, és az európai szövetség is ez alapján rendezi a válogatottaknak szóló sorozatokat.
A tavaszi-őszi rendszer mellett szólna, hogy sokkal kompaktabb, egységesebb lenne a bajnokság, hiszen esetleg egy rövid nyári szünet közbeiktatásával meg lehetne rendezni egyazon naptári évben! Ezáltal reálisabbá válnának az erőviszonyok, a bajnokság kezdete előtt lenne a hosszú téli szünet, amely alapos felkészülést és csapatépítést, átgondoltabb, tudatosabb kiválasztást, átigazolásokat, szerződtetéseket tenne lehetővé. Nagyon hideg téli napokon, és forró nyári időpontokban sem kellene meccset játszani, ami a játékosok egészségének, és a nézők kényelemérzetének sem mindegy.
Megkérdeztünk néhány érintettet, mi a véleményük az ötletről?!
Supka Attila
A Budapest Honvéd FC vezetőedzője
– Az UEFA és a FIFA is az őszi-tavaszi rendszer alapján bonyolítja, és ahhoz alakítja a sorozatait, tehát nem hiszem, hogy nekünk változtatnunk kellene ezen. Nem gondolom, hogy akkor sokkal több néző lenne a meccseken. Biztosan lenne hátránya, hiszen az oroszok is azért állnak át az őszi-tavaszira, mert eddig más szisztéma volt az európai bajnoki sorozatok rendszere, mint az övék. Nekünk nem ebben kell gondolkodnunk, hanem az infrastruktúrát kellene javítanunk. A pályák minőségét kellene javítanunk, fűthető pályákra, fedett lelátókra lenne szükség, ahogyan Belgiumban, Hollandiában, Angliában, vagy Németországban. Ezekben a bajnokságokban folyamatosan játszanak, december végén és január elején is, hiszen az infrastruktúra miatt megoldható. Nálunk ebben nagy a lemaradás.
Illés Béla
Négyszeres bajnok, háromszoros Magyar Kupa-győztes, háromszoros gólkirály, 64-szeres válogatott; az MLSZ Szakmai Bizottságának tagja; az Illés Akadémia vezetője; a Halmill Kft. révén a Haladás egyik kistulajdonosa
– Előnye, hogy végig jó pályákon lehetne játszani, hiszen márciusban kezdődne, és november végéig tartana a bajnokság, amely így egybe lemenne. Ez mindenképpen nagy előny. Hátrány, hogy a nyári időszakban nagy a meleg, és nem tudom, mennyire eredményezne nézőszám-visszaesést, hiszen sokan elmennek nyaralni. Vagy nagyon későn kellene kezdeni a mérkőzéseket, de idehaza ez nem annyira elterjed, mint például a déli országokban, ahol este kilenc-tíz órakor is kezdődnek meccsek. Ott más az életritmus. Majdnem mindenhol őszi-tavaszi rendszerben megy a bajnokság, nekünk nem lenne szerencsés pont most átállni egy olyan lebonyolításra, ami abszolút nem megszokott.