Lengyel-vereséggel zárta az évet a válogatott

A magyar válogatott 2-1-re kikapott Lengyelországtól barátságos mérkőzésen, Poznanban.
Lengyelország – Magyarország 2-1 (1-0)
Poznan, 8000 néző. Játékvezető: Kaasik (észt)
Lengyelország: Fabianski – Wojtkowiak (Gol, 84.), Wasilewski, Glowacki (Piszczek, 59.), Komorowski – Dudka (Jodlowiecz, 65.), Matuszczyk (Murawski, a szünetben) – Blaszczykowski, Mierzejewski (Obraniak, 73.), Rybus – Brozek (Lewandowski, 66.). Szövetségi kapitány: Franciszek Smuda
Magyarország: Bogdán – Varga J., Vanczák, Juhász, Laczkó – Koman, Sándor Gy. (Elek Á., a szünetben), Tőzsér (Hajnal, a szünetben), Dzsudzsák – Gera – Priskin (Feczesin, 81.). Szövetségi kapitány: Egervári Sándor
Gólszerzők: Brozek (37.), Vanczák (öngól, 85.), illetve Priskin (78.)

[p]Csupán hétezer jegyet sikerült eladni kedden 12 óráig mérkőzésre. Egy évvel korábban, az Elefántcsontparttal szembeni barátságos találkozón 42 ezer szurkoló foglalt helyet a poznani városi stadion zsúfolásig megtelt lelátóin. Ezúttal azonban a nézők félig sem töltötték meg az arénát. Ennek valószínűleg a jegyek drágasága a fő oka. Míg egy évvel ezelőtt 20-60 zlotyba (1400-4200 forint) kerültek a belépőjegyek, most 40-120 zlotyt (2800-8400 forint) kértek értük. A kevés érdeklődő is a legolcsóbb, kapuk mögötti helyekre váltott jegyet – írta az MTI.[/p]

[p]A szurkolók csalódottak voltak amiatt is, hogy a szövetség döntése értelmében lekerült a válogatott játékosok mezéről a lengyel címerben látható koronás sas. A wroclawi stadionban a nemzeti együttes edzése alatt kifeszítettek egy transzparenst a következő szöveggel: [i]„A hagyomány kötelez – az új meznek senki se drukkol”[/i]. Múlt pénteken az olaszok elleni barátságos mérkőzésen, amelyen már a sas nélküli mezben játszott a lengyel csapat, pedig kórusban skandálták: [i]„Hol a sas?”[/i][/p]

[p]A lengyelek lendületesen kezdtek, a negyedik percben már másodszor veszélyeztettek: ezúttal Mierzejewski kapott labdát a tizenhatos bal oldalán, 13 méteres lövése azonban az oldalhálóban kötött ki. Az első tíz perc egyértelműen a hazaiaké volt, akik több akciót is vezettek, a magyar válogatott nehezen tudta felvenni a játék ritmusát. A folytatásban aztán összekapta magát a vendégcsapat, és egyenrangú partnernek bizonyult, egyre több kecsegtető támadást vezetett. A 18. percben Varga József passzát Koman Vladimir lőtte rá 16 méterről, de magabiztosan fogta a labdát Fabianski kapus.[/p]
[picture=”1869″ title=”Varga József (balra) játékára nem lehetett panasz”]
[p]A 25. percben Mierzejewski 18 méterről elvégzett szabadrúgása gyönyörűen elcsavarodott a magyar sorfal mellett, de Bogdán Ádám vetődve nagyot védett. Egy perc múlva Priskin kapott pontos indítást, már az ötös sarkánál járt, de végül egy lengyel védő szorításában nem tudott kapura lőni. Az ellentámadás végén Brozek lőhetett kapura Vanczák Vilmos mellett, de a nagy erejű próbálkozás néhány centivel fölé ment. Kisvártatva ismét Brozek szerezhetett volna gólt, lerázta magáról Vanczákot, de a második érkező ember, a becsúszó Varga József felszabadított.[/p]

[p]Ezek a percek ismét Lengyelország fölényét hozták, de fél óra elteltével újra kiegyenlítetté vált a játék, ám éppen ekkor szerezte meg a vezetést a házigazda. A 37. percben Mierzejewski 18 méteres lövése után a labda Bogdánról éppen a középen érkező Brozek elé pattant, aki négy méterről a fekvő kapus mellett a hálóba passzolt (1-0). A negyvenedik percben Dzsudzsák hosszú ívelését Priskin középre fejelte, de Gera a lengyel védők szorításában nem tudott kapura fejelni. A 45. percben Mierzejewski baloldali beadását magabiztosan fogta Bogdán, de középen megint nem figyeltek a védők… Hamarosan jött a szünet.[/p]

[youtube=”o7psKVPysYU&” title=”Az első lengyel gól”]

[p]Az újrakezdés után Mierzejewski lőtt kapura tíz méterről, középről, teljesen üresen, de Bogdán eldobta magát, és kipattant róla a labda! Az ötvenedik percben Mierzejewski lőtt a tizenhatos vonaláról, egy méterrel a kapu fölé. Ahogy az első félidő jelentős részében, úgy a második szakasz elején is átjáróház volt a magyarok védelme. A 52. percben Gera emelte be a védők mögé a labdát, Koman a tizenhatoson belül, a baloldalon, az alapvonal közeléből középre adott, a megpattanó Priskin elé került, őt azonban hátulról átkarolták és lebirkózták! A teljesen egyértelmű tizenegyes rejtélyes okból elmaradt, Hajnal próbálkozását pedig fogta Fabianski. [/p]

[p]Feltámadtak a mieink, az 55. percben Koman passzát Gera pörgette a lengyel kapufa mellé. A 63. percben Priskin két védőt is átvert, majd 16 méterről lőtt, de Fabianski védett. A 71. percben egy lengyel beadás középen megpattant egy magyar lábon, éppen a bevetődő Lewandowski elé, aki öt méterről, elképesztően nagy helyzetben a magyar kapu fölé fejelte! A 74. percben egy szöglet után Lewandowski elé pattant a labda, három méterről lőtt, de Bogdán vetődve hárított. A 78. percben Elek Ákos ragyogó passzt adott Priskinnek, aki tíz méterről, állítgatás nélkül, kapásból lőtt az elvetődő Fabianski kapus mellett a lengyel hálóba (1-1)![/p]
[youtube=”YUBecP7Nveo” title=”A magyar gól”]
[p]A nyolcvanadik percben előbb Gera, majd Dzsudzsák lőhetett, de mindkét kísérlet pontatlan volt. A 85. percben a magyarok képtelenek voltak elvenni a labdát Blaszczykowskitól, aki három embert is átvert, a beadását pedig az egész meccsen rendkívül gyengén játszó Vanczák Vilmos sodorta szerencsétlen mozdulattal saját kapujába (2-1). A 89. percben Dzsudzsák lökte el Blaszczykowskit a tizenhatos vonalánál, de szerencsére a távol helyezkedő játékvezető nem ítélt semmit.[/p]

[p]Lengyelország megérdemelten nyert, de a magyarok jobb helyzetkihasználással reálisan egy pontot szerezhettek volna, illetve ne feledjük, egy teljesen jogos büntetőt nem adott meg a bíró a mieinknek![/p]