EB 2016

Ibrahimovic visszatér Párizsba

A francia fővárosban kezdi meg szereplését Zlatan a svéd válogatottal.

Hétfőn is három mérkőzést rendeznek a franciaországi Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában.

Spanyolország–Csehország

A nemzetközi futballközvélemény a spanyolok sikerét várja a hétfő délutáni mérkőzéstől. Vicente del Bosque szövetségi kapitány Európa-bajnoki címvédő gárdája nemcsak az erőviszonyok alapján tűnik esélyesebbnek, mellette szól a statisztika is. Az egykori Csehszlovákia csapatától nem egyszer kikapott ugyan, az önálló Cseh Köztársaság válogatottjával szemben azonban eddig egyszer sem maradt alul a spanyol alakulat.

Mi több, az 1996-os prágai, gól nélküli találkozót követően az utóbbi három meccsüket az Európa-bajnoki címvédők nyerték, ebből kettőt is a 2011–2012-es kontinensbajnoki selejtezősorozatban. Ugyanakkor figyelmeztető lehet – egyszersmind a csehek számára inspiráló –, hogy az idei torna rajtja előtt néhány nappal, utolsó felkészülési meccsén a spanyol válogatott Madridban kikapott 1-0-ra a nemzetközi futballban nem túl magasan jegyzett grúz nemzeti csapattól.

További érdekesség, hogy a spanyolok történetük során hatodszor lépnek pályára június 13-án, és eddig egyszer sem nyertek ezen a napon. 1990-ben 0-0-t játszottak Uruguayjal, 1963-ban Skóciától 6-2-re, 1998-ban Nigériától 3-2-re, 2000-ben Norvégiától 1-0-ra, tavalyelőtt pedig Hollandiától 5-1-re kaptak ki.

Írország–Svédország

A Paris Saint-Germain csapatától távozó Zlatan Ibrahimovic a svéd válogatott színeiben éppen Párizsban kezdi meg szereplését az Európa-bajnokságon, az E-csoport hétfői játéknapján.

A válogatottól a kontinenstorna után elköszönő 34 éves csatár három idény után döntött úgy, hogy nem hosszabbít szerződést a PSG-nél. A brit sportsajtó hetek óta arról ír, hogy az angol Manchester United csapatához igazol, de hivatalos bejelentés még nem történt az ügyben.

A svédek első ellenfele Írország válogatottja lesz. A két csapat eddig tíz alkalommal játszott egymás ellen, ötször a svédek, háromszor az írek győztek, kétszer pedig döntetlen lett a végeredmény. Tétmérkőzéseken még kedvezőbb a mutató a svédek számára, hiszen hat találkozójukból négyet megnyertek és kétszer megosztoztak a pontokon.

Az 1990-es világbajnokságon negyeddöntős íreknek ez a harmadik Európa-bajnoki részvételük, de korábban még sosem jutottak tovább a csoportjukból, és ez most is rendkívül nehéz feladatnak ígérkezik. A svédek sorozatban ötödik alkalommal Eb-indulók, 2004-ben negyeddöntősök voltak, de azóta ők sem tudtak továbblépni a csoportból.

Mindkét együttes a harmadik helyen végzett selejtezőcsoportjában, Martin O’Neill szövetségi kapitány csapata Bosznia-Hercegovinát, Erik Hamrén válogatottja pedig Dániát búcsúztatta a pótselejtezőben. Ibrahimovic volt a selejtezősorozat második legeredményesebb játékosa: 11 gólt szerzett, ebből hármat a dánok elleni párharcban.

A svédek a legutóbbi négy tétmeccsükön veretlenek maradtak, bár a felkészülés során Szlovéniával, Csehországgal és Észtországgal is csak döntetlent játszottak, Törökországtól pedig kikaptak. Az írek számára a Fehéroroszországtól elszenvedett vereség jelentette a főpróbát az Európa-bajnokságra, korábban döntetlenre végeztek Szlovákiával és Hollandiával, illetve legyőzték Svájcot.

Több svéd és ír labdarúgó játszott együtt korábban, sőt Robbie Brady és Wes Hoolahan, illetve Martin Olsson a Norwich Cityben, valamint John O’Shea és Sebastian Larsson a Sunderlandben jelenleg is csapattársak.

Mivel az E-csoport másik két tagja az erősebbnek tartott Belgium és Olaszország, a hétfői svéd–ír mérkőzésen rendkívül fontos a győzelem mindkét fél számára. „A győztesnek nagyon jó esélye lesz a továbbjutásra. Ha veszítünk, akkor is marad sanszunk a továbblépésre, de sokkal kevesebb, úgyhogy ez egy igazi kulcsmeccs lesz” – vélekedett Erik Hamrén, Svédország szövetségi kapitánya.

„Az írek és mi sem számítunk esélyesnek ebben a csoportban, ráadásul nagyon közel vagyunk egymáshoz a világranglistán, ezért rendkívül kiélezett, nyílt meccsre számítok” – tette hozzá az edző.

Olaszország–Belgium

Az E-csoport első fordulójának másik meccsén, hétfőn 21 órától a belga válogatott Olaszország ellen lép pályára Lyonban. A két együttes eddig 21 alkalommal találkozott, 13-szor itáliai, négyszer belga siker született, négy meccs pedig döntetlent hozott. Bár legutóbbi mérkőzésüket, a tavaly novemberi barátságos találkozót a belgák nyerték 3-1-re, arra az 1972-es Európa-bajnokság óta várnak, hogy tétmeccsen is legyőzzék az olaszokat.

Máig emlékezetes a 2000-es kontinenstornán játszott csoportmeccsük, amelyet az olaszok 2-0-ra megnyertek a társrendező belgákkal szemben. Azon a találkozón Marc Wilmots és Antonio Conte is kezdő volt, jelenleg előbbi a belga, utóbbi pedig az olasz válogatott szövetségi kapitánya, bár Conte a torna után távozik, és a Chelsea vezetőedzője lesz. Az 1999-ben Leccében lejátszott, 3-1-es belga sikerrel zárult barátságos meccsen Wilmots gólt lőtt Gianluigi Buffonnak, aki minden bizonnyal hétfőn is ott áll majd az itáliaiak kapujában.

Az előző Európa-bajnokságon ezüstérmes olaszoknak ez a kilencedik részvételük, és csak kétszer (1996, 2004) nem tudtak továbbjutni a csoportkörből. Egyszer (1968) megnyerték a tornát, kétszer (2000, 2012) pedig elvesztették a döntőt. A selejtezősorozatot veretlenül teljesítő itáliai együttes és a világranglistát a közelmúltban vezető belga válogatott meccsén több csapattárs is ellenfélként találkozik egymással, hiszen Dries Mertens és Lorenzo Insigne a Napoliban, Radja Nainggolan, Daniele De Rossi és Alessandro Florenzi pedig az AS Romában szerepelt együtt az elmúlt idényben.

A Reuters brit hírügynökség előzetese Belgiumot nevezi a csoport favoritjának. A remek motivációs képességéről ismert Antonio Conte leszögezte: mindenkinek a csapat egységét és a taktikai feladatát kell szem előtt tartania. „A játékosoknak fel kell áldozniuk magukat a csapatért” – mondta.

Két kiváló középpályás, Marco Verratti és Claudio Marchisio egyaránt sérülés miatt hiányzik az itáliai keretből, Andrea Pirlo, Sebastian Giovinco és Mario Balotelli pedig nem kapott meghívót. A védelemre minden bizonnyal komoly feladat vár, hiszen a belgák kettes gólátlagot produkáltak a legutóbbi tíz meccsükön.

D-csoport, 1. forduló:
Spanyolország–Csehország, Toulouse, 15 óra
Vasárnap játszották:
Törökország–Horvátország 0-1 (0-1)
E-csoport, 1. forduló:
Írország–Svédország, Párizs, Stade de France, 18 óra
Belgium–Olaszország, Lyon, 21 óra
Olvasói sztorik