Nemzetközi foci

Egy brutális fejrúgás segítette a bosnyákok vb-álmait

ELVIS BARUKCIC / AFP
ELVIS BARUKCIC / AFP
Bár matematikailag akár csoportelső is lehet még, a papírforma szerint minden bizonnyal pótselejtezőt játszik majd a bosnyák labdarúgó-válogatott, amely hátrányról fordítva 3-1-re legyőzte Romániát a világbajnoki selejtezők H csoportjában.

A szombati forduló egyik legnagyobb érdeklődéssel várt rangadóját Zenicán játszották, ahol a világbajnoki selejtezők H csoportjában Bosznia-Hercegovina a románokat fogadta.

A játéknap előtt a 15 pontos Ausztria állt az élen, megelőzve a 13 pontos Boszniát és a 10 pontos Romániát. Az osztrákok a délutáni összecsapáson 2-0-ra nyertek Cipruson, így azt elérték, hogy legalább a playoffot biztosították maguk számára, maradt az esti rangadó, ahol viszont a bosnyákok kerülhettek jó pozícióba.

Elvi kérdés tűzijátékkal

A meccset egy belvillongás előzte meg, ahogy arról beszámoltunk, a bosnyák szövetség úgy döntött, a túlságosan kritikus BH Fanaticos szurkolói csoportnak nem ad jegyeket (ugyanakkor a hírek szerint létrehozta a BH Hooliganst azért, hogy elnyomja a lelátókról rendszeresen hallható, vezetőség ellenes hangokat).

Ugyan a közönség és a játékosok kérését követően a szövetség úgy döntött, mégis ad jegyeket, a BH Fanaticos elvi kérdésként kezelte az ügyet, és nem fogadta el az ajánlatot. Ugyanakkor a stadionhoz kivonult, és hatalmas tűzijátékot rendezett, míg a stadionban lévő drukkerek a szövetséget ócsárolták.

Szigorúan ellenőrzött románok

De nem maradtak botrány nélkül a vendégszurkolók sem, akik bosnyák lapértesülések szerint Szerbián keresztül érkezve néhány helyi szurkolóval megerősödve érkeztek az országba.

Erre válaszul a bosnyák hatóságok, 75 perccel a meccs kezdete előtt, Zenicától 60 kilométerre megállították a román drukkerek konvoját, mindenkit ellenőriztek, és elkobozták az összes szerb zászlót vagy Szerbia feliratú pólót és pulóvert.

A ProSport azt írta, a szurkolókat megdöbbentette ez a fajta hozzáállás, főleg, mert oda sem értek a kezdő sípszóra, és a meccs a 25. percében sikerült csak bejutniuk a stadionba.

Hátrányról fordított Bosznia

Ha ez tényleg így történt, akkor lemaradtak a kedvencek találatáról, az első félidőben sokkal jobban futballozó Románia ugyanis több helyzete közül Daniel Birligea révén egyet kihasznált a 17. percben (0-1).

Szünet után hatalmas lendülettel jöttek ki a hazaiak, és a 49. percbej Edin Dzeko közelről egyenlített is (1-1). Bosznia támadásban maradt, az ellenfél megzavarodott, ez a 68. percben csúcsosodott ki, amikor a három perccel korábban csereként pályára lépő Dragan Dragus magasra emelt nyújtott lábban fejbe rúgta Nikola Katicot, ezért a játékvezető azonnal kiállította.

Innentől pedig Bosznia nyeregben volt, már az egy pont is biztos playoffot ért volna, de a 79. percben azért Esmir Bajraktarevic egy hatalmas bombagóllal megszerezte a vezetést, majd a korábbi debreceni és diósgyőri támadó, Haris Tabakovic a 94. percben beállította a 3-1-es végeredményt.

Meglepetések a másik csoportokban

Ami a többi csoportot illeti, a B csoportban Svájc veretlen maradt, miután otthon simán megverte a svédeket 4-1-re, Koszovó pedig nagy bravúrt végrehajtva idegenben múlta felül 2-0-ra a szlovéneket, és ott van a vb kapujában.

A C csoportban is akadt meglepetés, az első helyen álló Dánia ugyanis hazai pályán hátrányba került a nullapontos fehéroroszok ellenében, végül be kellett érnie a 2-2-es döntetlennel.

De így is az élen maradt, a forduló előtt szintén tízpontos Skócia ugyanis úgy kapott ki 3-2-re Görögországban, hogy a hazaiak a 63. percben már 3-0-ra is vezettek.

Vb-selejtezők

B csoport:
Svájc – Svédország 4-1 (1-1)
gól: Embolo (12.), Xhaka (60., 11-esből), Ndoye (75.), Manzambi (90+4.), illetve Nygren (33.)

 

Szlovénia – Koszovó 0-2 (0-1)
gól: Asllani (6.), Karnicnik (64., öngól)
piros lap: Stojanovic (Szlovénia, 53.)

 

Az állás: 1. Svájc 13 pont, 2. Koszovó 10, 3. Szlovénia 3, 4. Svédország 1.

 

C csoport:
Dánia – Fehéroroszország 2-2 (1-0)
gól: Damsgaard (11.), Isaksen (80.), illetve Gromiko (62.), Demcsenko (65.)

 

Görögország – Skócia 3-2 (1-0)
gól: Bakaszetasz (7.), Karecasz (57.), Colisz (63.), illetve Doak (65.), Christie (70.)
piros lap: Bakaszetasz (84.)

 

Az állás: 1. Dánia 11 pont, 2. Skócia 10, 3. Görögország 6, 4. Fehéroroszország 1

 

E csoport:
Törökország – Bulgária 2-0 (1-0)
gól: Calhanoglu (18., 11-esből(, Csernev (83., öngól)

 

Georgia – Spanyolország 0-4 (0-3)
gól: Oyarzabal (11., 63., az elsőt 11-esből), Zubimendi (22.), Ferran Torres (35.)

 

Az állás: 1. Spanyolország 15 pont, 2. Törökország 12, 3. Georgia 3, 4. Bulgária 0

 

H csoport:
Bosznia-Hercegovina – Románia 3-1 (0-1)
gól: Dzeko (49.), Bajraktarevic (80.), Tabakovic (90+4.), illetve Birligea (17.)
piros lap: Dragus (67., Románia)

 

Ciprus – Ausztria 0-2 (0-1)
gól: Arnautovic (17., 56., az elsőt 11-esből)

 

Az állás: 1. Ausztria 18 pont/7 mérkőzés, 2. Bosznia-Hercegovina 16/7, 3. Románia 10/7, 4. Ciprus 8/8, 5. San Marino 0/7

 

J csoport:
Liechtenstein – Wales 0-1 (0-0)
gól: D. James (62.)

 

Kazahsztán – Belgium 1-1 (1-0)
gól: Szatpajev (9.), illetve Vanaken (48.)
piros lap: Csesznokov (79., Kazahsztán)

 

Az állás: 1. Belgium 15 pont/7 mérkőzés, 2. Észak-Macedónia 13/7 (12-3), 3. Wales 13/7 (14-10), 4. Kazahsztán 8/8, 5. Liechtenstein 0/7.

Kapcsolódó
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik