HIRDETÉS
Magyar foci

Szoboszlait megelőzve lehetett volna angol bajnok, de börtönre ítélték: magyar légiósaranyak és egy kisiklott karrier

Paul ELLIS / AFP
Paul ELLIS / AFP
A Liverpool labdarúgócsapata 1990 óta először ünnepelhet bajnoki címet közösen szurkolóival – 2020-ban a koronavírus-világjárvány megakadályozta a városi parádét, most viszont jöhet a Mersey-parti karnevál. Az angol futball történetében először kerül aranyérem magyar játékos nyakába – Szoboszlai Dominik kulcsfontosságú szereplője volt a menetelésnek –, ami egyben azt is jelenti, hogy 2004 óta először köszönthetünk magyar bajnokot az öt európai topliga egyikében. A Liverpool és Szoboszlai aranyérme apropóján indítsunk utazást a légiós magyar bajnokok világába!

Magyar légiós egészen 2025-ig nem nyert angol bajnokságot, pedig nyerhetett volna, ha nem szól közbe a FIFA, aztán pedig az igazságszolgáltatás. Van, amikor ilyen „apróságokon” múlik egy futballistakarrier.

A futball hőskorában nem nagyon kalandoztak Angliában, illetve a Brit-szigeteken magyarok. Míg a kontinentális Európa futballtérképének jó részét belakták az 1920-as évektől a légiósnak állt magyar játékosok, a labdarúgás őshazája jóformán érintetlen maradt. A húszas évek egyik kapuskiválósága, a Barcelonában sztárrá vált és megverselt Plattkó Ferenc ugyan kacérkodott az angliai légióskodással, ám végül sosem játszott tétmérkőzésen a szigetországban.

A korabeli angol labdarúgásnak egyébként sem sok igénye volt a légiósokra – a legjobb skót, walesi, ír és északír játékosok úgyis Angliába szerződtek –, így a harmincas évekig egyetlen nem brit játékos, a dán válogatott, kétszeres olimpiai ezüstérmes Nils Middelboe csinált igazán nagy karriert az élvonalban.

A jól megtermett középpályásnak a futball a másodállása volt, a hétköznap viselt öltönyt (banki alkalmazott volt Londonban) hétvégente a Chelsea mezére cserélte.

A munkavállalási engedély beszerzése egyébként is nehéz volt, de aztán 1930-ban a britek gyakorlatilag betiltották a légiósok átigazolását. Amikor az Arsenal szerződtetni akarta a Wiener AC kapusát, Rudi Hident, a bevándorlási tisztviselők nem engedték be az országba az osztrák válogatott sztárt, pedig az Ágyúsok még állást is szereztek volna neki polgári szakmájában, pékként.

„Idegen játékosokat hozni viszolyogtató klubjaink számára, sértő a brit futballistákra nézve és a klubirányítás gyengeségének szörnyű beismerése” – mennydörgött a Topical Times-ban megjelent véleménycikkében az FA egyik tisztviselője, Charles Sutcliffe. A szabályozás szerint, ha egy professzionális futballista nem volt brit születésű, akkor csak két év helyben élés után kaphatott volna igazolható státuszt és játékengedélyt – ez pedig karrier-öngyilkossággal ért volna fel a legtöbb profijátékos számára. Az angliai játékengedélyhez szükséges amatörizációt kevesen (például a holland kapus Gerrit Keizer vagy a svéd csatár Hasse Jeppson) vállalták.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik