A Real Madrid tízpontos előnnyel nyerte meg az elmúlt idényben a bajnokságot, behúzta a Bajnokok Ligáját is, Carlo Ancelottinak így boldog nyara lehetett. A játékoskeretben akadtak változások, a német Toni Kroos az Európa-bajnokság után végleg visszavonult, két 34 éves játékos pedig a Közel-Kelet felé vette az irányt: a védő Nacho a szaúdi élvonalba a másodosztály bajnokaként feljutó Al-Kadiszija, Joselu pedig a katari al-Gharafa játékosa lett.
Két veterán játékosával a horvát Luka Modriccsal és a spanyol Lucas Vázquezzel egy-egy évet hosszabbított a klub, de az igazi nagy fogás, hogy végre véget ért az évek óta tartó flörtölés, és Kylian Mbappé tényleg a spanyol sztárklubnál kötött ki. (Első tétmérkőzésén, az Atalanta elleni európai szuperkupa-döntőn máris góllal mutatkozott be a királyi gárdában.)
Pénzt azonban nem érte, hanem Endrickért fizettek a madridiak, a Palmeiras 18 éves, brazil válogatott csatára hat évre, 47,5 millió euróért írt alá.
Itt nincsenek hercegek vagy királyok, csak különböző kvalitású játékosok, akik a tulajdonságaikat a csapat javára használják fel
– nyilatkozta Ancelotti, aki egyszerű találgatásnak minősítette azt a pletykát, hogy Vinícius Junior is a szaúdi profi ligából érkező, őrült pénzekkel kecsegtető ajánlaton gondolkodik.
Pofonból állna fel a Barca
A Barcelonánál nagy átalakulás történt az edzői stábban. Xavi után a német Hansi Flick vette át az irányítást, aki Marcus Sorg, Toni Tapalovic és Heiko Westermann mellett felkérte a szakmai stábba a németül jól beszélő egykori Barca-középpályást, Thiago Alcantarát.
A keret kicsit változott, Marcos Alonso és Sergi Roberto a szerződése lejártával távozott, Sergino Dest végleg a PSV-t választotta, ahol az előző évet kölcsönben töltötte, de a két portugál, Joao Cancelo (Manchester City) és Joao Félix (Atlético Madrid) is visszatért anyaklubjához.
Ami a további erősítéseket illeti, a katalánok anyagi gondjai jól ismertek, így idén nyáron is küzdeniük kell azért, hogy esetleg új játékosokat regisztráljanak a La Ligába. A védelem egyik kulcsembere, Ronald Araujo sérült, csakúgy, mint három középpályás, Gavi, Pedri, illetve Frenkie de Jong. Az sem segítheti a csapatkohéziót, hogy sokan tudják, bármikor eladhatják őket.
De Flick így vállalta a munkát, kérdés egy esetleges rosszabb rajt után milyen lesz a hangulat, mire október végén eljutnak a szezon első Clasicójáig. Az sem segíti a helyzetet, hogy a Camp Nou újjáépítése miatt a csapat a nem igazán szeretett Montjuicben lelt ideiglenes otthonra.
Az első pofont már megkapta a csapat, hétfőn a klub korábbi elnökének tiszteletére évente megrendezett Joan Gamper Trophy-n (Trofeu Joan Gamper) 3-0-ra kikapott a francia Monacótól.
Ez még megfelelő idő a vereségre, inkább most, mint a szezon kezdetén. Tanulnunk kell ebből a meccsből, mindent ki kell elemeznünk, hogy javulhassunk szombatra a Valencia ellen. Tudom, hogy a csapat sokkal jobban tud játszani
– nyilatkozta Flick.
Girona: tragikus felkészülés
A bronzérmes Girona nagyrészt saját sikerének az áldozata lett, hiszen öt legfontosabb játékosa nélkül kell nekivágnia az új szezonnak. Aleix Garciát a Bayer Leverkusen (18 millió euró), míg a gólkirály Artem Dovbikot az AS Roma (30,5 millió euró) vette meg, Savio (Troyes, de azóta elvitte a Manchester City), Eric García (Barcelona) és Yan Couto (Manchester City) pedig nem tér vissza a kölcsönszerződések lejárta után.
Érkezett a támadó Abel Ruiz (Braga, 9 millió euró), a cseh középső védő, Ladislav Krejci (Sparta Praha, 8 millió euró), a Real Zaragoza bekkje, Alejandro Frances (3,5 millió euró), illetve a Manchester Unitednél alaposan befürdött holland Donny van de Beek (500 ezer euro). Míg Gabriel Misehouy (Ajax), Bryan Gil (Tottenham) és Oriol Romeu (Barcelona) kölcsönben folytatja a tavalyi dobogósnál.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az előszezon mindenesetre tragikusra sikeredett, a hét lejátszott mérkőzésből mindössze egyet sikerült megnyerni, miközben a Toulouse és a Newcastle is 4-0-ra páholta el a Gironát.
Michel Sanchez menedzser dühösen is nyilatkozta, hogy késésben vannak, hiszen a csapat nem állt össze, és máris itt van a nyakukon a Betis elleni szezonrajt.
A felkészülés tragikus volt, jelenleg nem vagyok tisztában a csapattal és a játékmóddal, miközben nyakunkon az első tétmérkőzés. Türelmetlen vagyok, mert nem tudom, hogyan áll majd össze a csapat
– mondta.
Nagyot dobna az Atlético
A tavalyi negyedik hely kicsit kiábrándítóan hatott az Atlético Madrid szurkolói számára, de Diego Simeone nem adja fel, és újraszervezné az együttesét. Ehhez fel is használt 141,5 millió eurót, ami toronymagasan a legtöbb az egész ligában.
Ami meglepetés, hogy a nyáron négy védő is távozott – Gabriel Paulista és Mario Hermoso szerződése lejárt, Caglar Söyüncü a Fenerbahcéhoz (8,5 millió euró), Stefan Savic a Trabzonsporthoz szerződött (ingyen) –, ugyanakkor Robin Le Normand-ért 34,5 millió eurót fizetett a klub a Real Sociedadnak.
Csatárposzton is komoly változások történtek, Álvaro Morata (AC Milan, 13 millió euró) és Memphis Depay távozott, de jött a norvég Alexander Sörloth, aki pályafutása legjobb szezonját futotta legutóbb a Villarrealban. És az igazán nagy fogás a világbajnok argentin Julian Álvarez, akiért 75 millió eurót fizetett az Atleti a Manchester Citynek (meg majd még különböző jogcímekkel plusz húszmilliót is csepegtet az angol bajnoknak).
Kik okozhatnak meglepetést?
A Sevilla és a Valencia elég hosszú átmeneti időszakon megy keresztül, előbbi nyolc, utóbbi mindössze tízmillió eurót költött a nyáron, meglepetés lenne, ha beleszólnának a nagyok harcába.
A Villarrealnak Sörloth távozásával új támadót, az elmúlt években folyamatosan túlteljesítő a Real Sociedadnak Robin Le Normand eligazolásával új védőt kell keresnie (és még az is lehet, utóbbitól az Arsenal elszipkázza a középpályás Mikel Merinót is).
Ugyanakkor az előző szezonban Király Kupát nyert Athletic Bilbao ott lehet a gigászok nyomában, a baszkoknak hatalmas lökést jelentett Nico Williams megtartása – annak ellenére, hogy a Barca mindent elkövetett, hogy kivásárolja.
Izgalmas lehet a Betis szezonja is, a klubban benne van a kiugrás lehetősége, Manuel Pellegrini pedig van olyan tapasztalt edző, hogy ezt jól kezelje.
Mit várhatunk a feljutóktól?
Az Espanyol, a Real Valladolid és a Leganes számára nem ismeretlen az első osztály, ráadásul mindhárom klubnak külföldi tulajdonosa van: az Espanyolnál Csen Jan-seng kínai üzletember, a Valladolidnál a kétszeres világbajnok brazil Ronaldo, míg a Leganésnél a Blue Crow Sports amerikai befektetőcsoport.
Hello Ronaldo and Valladolid, welcome to Toulouse 💜 pic.twitter.com/etxHWFzHdJ
— Ligue 1 English (@Ligue1_ENG) August 10, 2024
Közülük talán a Leganes a legstabilabb, de az nem sok jóval kecsegtet, hogy a La Liga 20 csapata közül itt a legalacsonyabb a költségvetés. A Valladolidot és az Espanyolt nehezebb megjósolni, de várhatóan ugyancsak a kiesés elkerülése lehet a cél, csakúgy, mint a Rayo Vallecano, a Celta Vigo és a Las Palmas csapatainál.