A Rangadó.hu szakértője

A főtábláról a süllyesztőbe

A tavaly nagyszerűen menetelő Videoton idén már a selejtező első fordulójából sem jutott tovább az Európa Ligában.

A Videotonnál továbbra is nélkülözni kénytelenek a műtét után lábadozó Torghelle Sándort, valamint a távozófélben lévő Nikola Mitrovicsot.

Ahogy várható volt, a hazai csapat nem indított huszáros rohamokat, mindkét csapat nyugodt iramban kezdte a meccset. Az első tíz perc helyzet nélkül telt. A vendégcsapat birtokolta többet a labdát, de most is jól zárt a montenegrói védelem. A hazaiak negyedóra elteltével felbátorodtak, és egyre bátrabb támadásokat vezettek. A japán légiósnak, Takunak két veszélyes szabadrúgása is volt, ezek közül a második a kapufán csattant.

A 23. percben Szavicsevics a földre került Vinícius szorításában a tizenhatoson belül, de a játékvezető nem ítélt büntetőt. A továbbpattanó labdát Taku küldte kapura, de egy védőről szögletre pattant. A sarokrúgás veszélyesen kanyarodott középre, de az egyik montenegrói a kapu mellé fejelt. A 27. percben Zsivkovics lőtt 22 méterről, nagy erővel alig a kapu fölé.

A 34. percben is nagyon veszélyes volt a hazai kontra, Tomics került nagy ziccerbe, de éles szögből a kapu fölé bombázott. A másik oldalon Nikolics került ígéretes helyzetben, miután nagyon szépen vett át egy labdát a hazai tizenhatoson belül, majd egyből kapura lőtt, de fölé ment. A 42. percben ismét Taku végzett el veszélyes szabadrúgást, a labda nem sokkal kerülte el a Videoton kapuját.

Hazai helyzettel kezdődött a második játékrész is: az előremerészkedő Zsivkovics lőtt a kapu fölé. Az 58. percben két nagy fehérvári helyzet is kimaradt: előbb Gyurcsó Ádám lövését hárították a hazaiak, majd Paraibá közeli próbálkozását semlegesítették. Közben Caneirát eltüntették a tizenhatoson belül, de a bíró most sem adott tizenegyest. A 82. percben Markovics megkapta második sárga lapját, tehát a fehérváriak a hajrára emberelőnybe kerültek. A második félidő jelentős részében kiegyenlített játék zajlott, kevés helyzettel. A 87. percben mégis a Mladost szerezhetett volna perdöntő gólt, de Knezevics fejese mellé ment.

A kilencvenedik percben Taku szabadrúgása után Szeratlics lőtt, és a labda Szolnoki Roland kezére pattant, ezért a játékvezető büntetőt ítélt, amit Knezevics értékesített (1-0).

Ismét csalódnia kellett annak, aki a montenegrói hatodik és a tavalyi Európa Liga-főtáblás magyar második összecsapásán számottevő Videoton-fölényt várt. A fehérváriak a mutatott teljesítmény és az eredmény miatt egyaránt szégyenkezhetnek, s ez az első, illetve a második meccsre egyaránt vonatkozik...

A mérkőzést a Rangadó.hu állandó szakértője, Tiber László, a Videoton és a Siófok egykori válogatott csatára elemezte:

Borzasztó nehéz szóhoz jutni... Öt perccel a meccs vége előtt megfogalmaztam, hogy a montenegróiak elleni két mérkőzés után ne nagyon örüljünk a továbbjutásnak. És akkor még null-null volt az állás, és nem sejthettem, hogy egy tizenegyessel kiesik a Videoton. Nem tudom, hogy az edző mit fog nyilatkozni, de egy héttel ezelőtt az volt a mondandója lényege, hogy látott biztató dolgokat, olyan elemeket, amiket az edzőtáborban csináltak. Én már akkor sem láttam, de eltelt egy hét, és most különösen nem.

A száznyolcvan percből akkor kezdtek el ész nélkül rohanni, amikor érezték, hogy baj van. Egy szegény képességű csapat ellen egy góllal nyertek, és a visszavágón úgy léptek pályára, hogy ezt az előnyt meg kell tartaniuk. Ez dehonesztáló. Ez nem az a Videoton, amelyik tavasszal játszott, amikor a nagy fogadalmak időszakát éltük: teljes alapozás az új edzővel és szuper igazolások. Többet vártam egy profi klubtól, azt, hogy játékuk is legyen, és továbbmenjenek a kupában. Arról volt szó, hogy a cél megközelíteni azt a kupaszereplést, amelyet tavaly produkáltak.

A montenegróiak előtt le a kalappal, egy szerény képességű, de lelkes csapatot ismerhettünk meg, amely mindent megtett, hogy felhívja magára a figyelmet. Meggyőződésem, ha mennek még egy kört, két-három tehetséges játékost elvisznek tőlük. A Videoton profi játékosaitól ennek a töredékét sem láttam.

Lehet, hogy José Gomes edző azt mondta, gólt kell rúgni, de talán ha kétszer sikerült a védelem mögé kerülni. Nem tudtak kidolgozni helyzeteket, amelyekből gólt lehetett volna rúgni, és ez nagyjából mindkét mérkőzésre érvényes. Kíváncsi lennék, mi volt a terve, hogyan jutnak tovább?

Borzasztóan nagy probléma a kiesés, mert a vezetők is és a szakmai stáb is úgy készült, a felkészülést úgy állították össze, hogy lesznek ezek a mérkőzések, tudták az ellenfelet, és az alapozó feladatokat úgy állították össze, hogy meglesz a továbbjutás, majd kezdődik a bajnokság, és akkor kell topon lenni. Az a baj, hogy csírájában sem lehetett látni, mit akarnak játszani. A középpályáról kiesett Nikola Mitrovics, akit egyébként nem tartottam olyan játékosnak, mint aki meghatározó, de ezek szerint jobb, mint akik most ott játszanak. Ennyire ötlettelen, enervált csapatot rég láttam.

Gyorsan szeretnél értesülni a Rangadó híreiről? Csatlakozz hozzánk! Eredmények, interjúk, átigazolási hírek első kézből.